Erdoğan, Türk Tıp Dünyası Kurultayı'nda konuştu: Gerekirse Tel Abyad ile Rasulayn arasında bir mülteci şehri biz kuracağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 6. Türk Tıp Dünyası Kurultayı'nda konuştu. Erdoğan, ''Hedeflediğimiz düzeyde sağlık hizmeti vermeyi başardık. Bugün çok sayıda ülke sağlık sistemimizi inceliyor. Bir önceki ABD Başkanı Obama kendi ülkesinde bizim sağlık reformunun çok küçük bir kısmın gerçekleştirmeye çalıştı ama başarısız oldu bana da sordu'' dedi. Erdoğan konuşmasında, ''Suriye krizinde attığımız her adımda yalnız bırakıldık. Gerekirse Tel Abyad ile Rasulayn arasında bir mülteci şehri biz kuracağız'' açıklamasında bulundu.

31 Ekim 2019 Perşembe, 20:54
Erdoğan, Türk Tıp Dünyası Kurultayı'nda konuştu: Gerekirse Tel Abyad ile Rasulayn arasında bir mülteci şehri biz kuracağız
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 6. Türk Tıp Dünyası Kurultayı'nda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

''Türkiye sağlık alanında dünyanın en önde gelen ülkelerinden biridir. Sağlığı önceliklerimiz arasında ilk sıraya çıkardık. Hemen kolları sıvayıp tüm dünyada örnek alınan bir sağlık reformunu hayata geçirdik.

Hedeflediğimiz düzeyde sağlık hizmeti vermeyi başardık. Bugün çok sayıda ülke sağlık sistemimizi inceliyor. Bir önceki ABD Başkanı Obama kendi ülkesinde bizim sağlık reformunun çok küçük bir kısmın gerçekleştirmeye çalıştı ama başarısız oldu bana da sordu. 

Ülkemizdeki sığınmacıların hepsi de tüm şehirlerimizdeki sağlık kurumlarından hizmet alabiliyor. Gıdadan barınmaya eğitimden istihdama kadar her konuda ülkemizdeki sığınmacıları insani şartlarda yaşatma gayretindeyiz. Kimse bizi sınırlarımızı açmaya zorlamamıştır. Tarihimizden dolayı biz bu insani duruşu sergiledik. Asıl üzücü konu tek başına bırakılmamızdır.  AB başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarımıza gelen destek 3 milyar avro. Bizim 8,5 yıldır yaptığımız harcama 40 milyar doları aşmıştır. 

Uzun uğraşlar ve fedakarlıklar neticesinde Suriye'de oluşturduğumuz güvenli bölgeler, bugün ülkedeki en huzurlu ve yaşanabilir yerlerdir.

Suriye krizinde attığımız her adımda yalnız bırakıldık. Gerekirse Tel Abyad ile Rasulayn arasında bir mülteci şehri biz kuracağız.''