Erdoğan'dan Haşimi açıklaması

İtalya'da bulunan Başbakan Erdoğan, Interpol'ün hakkında yakalama kararı çıkardığı Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi için, "Sağlık problemleriyle sürecini tamamladıktan sonra inanıyorum ki tekrar ülkesine dönecektir ve bu konuda da kendisi zaten hukuki noktadaki sorunlarıyla ilgili girişimlerini sürdürmektedir. Biz de bu konuda desteği daha önce de söylemiştim zaten verdik, veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz" dedi.

08 Mayıs 2012 Salı, 10:00
Abone Ol google-news

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Villa Madama'da gerçekleştirilen Türkiye-İtalya Zirvesi'nde imza töreninin ardından İtalya Başbakanı Mario Monti'yle ortak basın toplantısı düzenledi.

İlki İzmir'de düzenlenen Türkiye-İtalya Zirvesi'nin yaklaşık 2,5 yıllık gecikmenin ardından gerçekleştiğine dikkati çeken Erdoğan, Türkiye ve İtalya'nın iki büyük imparatorluğun mirasçıları olduğunu söyledi.

Türkiye ile İtalya arasında tarihten gelen köklü ilişkiler bulunduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, zirveye büyük önem verdiklerini ve bu çerçevede 7 bakanıyla Roma'ya geldiğini vurguladı.

Türkiye-İtalya zirvesinde, her iki hükümetten de bakanların katılımıyla ticari, ekonomik ve siyasi konuların yanı sıra bölgesel ve uluslararası meseleler üzerinde görüşmeler yapıldığını ifade eden Başbakan Erdoğan, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğine verdikleri önemi dile getirdi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 21,3 milyar dolar seviyesinde olduğunu, İtalya'dan 913 şirketin Türkiye'de faaliyet gösterdiğini vurgulayan Erdoğan, Türkiye'nin Atak helikopterlerini üretiyor olmasından ve siparişlerin gelmeye başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Erdoğan, Atak helikopterlerinin test uçuşlarının başladığını 2013'ten itibaren seri üretime geçileceğini söyledi.

Ortak yatırımlara verdikleri önemi de vurgulayan Erdoğan, ''Türk firmalarıyla İtalyan firmaların özellikle 3'üncü ülkelerde müşterek yatırımlara girdiklerini görmek bizleri siyasiler olarak çok daha mutlu edecektir'' dedi.

Türk ve İtalyan yatırımcılarının turizm alanında da atacakları adımlar bulunduğunu kaydeden Erdoğan, geçmişten bu yana İtalya'nın Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği desteğe dikkati çekti.

Erdoğan, ''Karşılıklı endişe ve hassasiyetlerimizi özellikle terör konusunda dile getirdik. Başta terörizm ve örgütlü suçlar olmak üzere ağır suçlarla mücadelede işbirliği anlaşması mevcut işbirliğimizin pekiştirilmesi bakımından önem arz ediyor. Yine uluslararası gündemdeki pek çok konuda görüşlerimizin örtüştüğünü görmek bizleri ayrıca memnun etmiştir'' dedi.

Haşimi'nin durumu


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını cevapladı. Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi hakkında Uluslararası Polis Teşkilatı'nın (Interpol), çıkardığı yakalama kararıyla ilgili görüşünün sorulması üzerine şunları söyledi:
''Irak Interpolü'ne yönelik kendisinin itirazi kaydını biliyorum. Avukatları vasıtasıyla ona karşı gerekli girişimleri yaptığını biliyorum. Şimdi ise bu son gelişmelerle ilgili de girişimlerini sürdüreceğini biliyorum. Sayın Haşimi'nin gerek ülkemizde sağlık sorunlarıyla ilgili ziyareti, gerekse bu son gelişmelerle ilgili görüşmeler sebebiyle Türkiye'de bulunması söz konusuydu. Sağlık problemleriyle sürecini tamamladıktan sonra inanıyorum ki tekrar ülkesine dönecektir ve bu konuda da kendisi zaten hukuki noktadaki sorunlarıyla ilgili girişimlerini sürdürmektedir. Biz de bu konuda desteği daha önce de söylemiştim zaten verdik, veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Bunu da özellikle bir parantez olarak açıyorum ve kapıyorum.''