"Eş başkan değil taşeron!"

Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, sert eleştiriler yönelttiği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Büyük Ortadoğu Projesi'nin (BOP) eş başkanı değil taşeronu olduğunu işi bitincede çöpe atılacağını" iddia etti. Şener, basının korkudan Erdoğan’ın WikiLeaks belgelerinde yer alan İsviçre’deki hesaplarının üzerine gitmediğini savundu.

21 Aralık 2011 Çarşamba, 18:38
Abone Ol google-news

Şener, internet haber portalı “Gazete A24” sitesine verdiği röportajda AKP hükümetinin politikalarını yerden yere vurdu. Başbakan Erdoğan’ın “Ben Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanıyım” dediğini hatırlatan Şener, “Büyük Ortadoğu Projesi ne olacak? diye hepimiz merak ediyorduk. Şimdi öğreniyoruz… Baktık ki, Kuzey Afrika’dan uzanıp giden bir değişim rüzgarı… Nasıl bir değişim bu biliyor musun? Başbakan arada bir İsrail ile ağız kavgası yapıyor ya… Ama yaptığı her iş de İsrail’in işine yarıyor. Ağzı ile kavga ediyor ama icraatlar hep İsrail’in menfaatine… Onun için, Başbakan’ın laflarına değil, icraatlarına bakmamız lazım” diye konuştu.

Şener, Erdoğan bölgede tek adam mı olmaya çalışıyor sorusuna, “Görevini yapıyor. Ne tek adam olacakmış… Oradan bir kahraman çıkmaz. Görev bittiği zaman atarlar insanı çöpe… Kahraman olamayacağı bir yerde, taşeronluk üstleniyor. Onun ‘eş başkanlık’ dediğine ben ‘taşeronluk’ diyorum. Nedir bu değişim rüzgârları? Küresel güçlerin çıkarları ile özellikle de İsrail ile uyumlu politika, uygulamayan ülkelerin yönetimleri tasviye oluyor. Birincisi bu. Libya… Suriye… Ve İran’a sıçramayı düşünüyorlar. İkincisi, küresel güçlerin politikalarına ve özellikle de İsrail’in politikalarına uyumlu politika uygulayan yönetimler de, halka yabancılaşmış olmaları, diktatörvari yönetimleri nedeniyle, önümüzdeki yeni süreçleri yönetebilecek yetenekleri, ve güçleri olmadığından, değiştiriliyor...” dedi.

Türkiye’nin küresel politikalardaki dönüşümün ilk ayağı olduğunu belirten Şener, “AKP bunun sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Türkiye’de, bu mevcut iktidar yapısı nedeniyle İslami duyarlılık yok edilmiştir” diye konuştu. AKP’nin dış politikada sıfır sorun politikasına da değinen Şener, “Dışişleri Bakanı her yerde nutuklar attı. Şimdi komşularının hepsi ile sorunlusun… Onu bırak, Suriye, İran füze rampalarını Türkiye’ye çevirmiş, ‘Türk halkı kusura bakmasın, eğer sıcak bir çatışma olursa, İsrail’den önce Malatya’yı vurmak zorundayım. Beni mazur görsün’ diyor. Yine Rusya, füze rampalarını Türkiye’ye çevirmiş… ‘Sıfır sorun’ diyorsunuz, Güney’den, Doğu’dan ve Kuzey’den komşularımızın füze rampaları, Türkiye’yi hedef almış vaziyette, hazır bekliyor” dedi.

Suriye ile gelinen durumu da değerlendiren Şener, “Başbakan, Suriyeli bakanlar ile ortak Bakanlar Kurulu düzenlemiştir. Aradan bir ay geçmeden de, kim yönlendirdi, kim talimatı verdi bilmiyoruz, Suriye’de, mevcut yönetim aleyhtarı, daha önceden oluşturulmuş bir grup, Türkiye’de organize edilmeye başlandı. Türkiye, Suriye’yi karıştıran ülke konumuna geldi” diye konuştu.

Şener, AKP’den ayrılma nedeni olarak WikiLeaks belgelerinde geçen “Bir bakan yolsuzluk nedeniyle AKP’den ayrılacak” iddiasına ilişkin olarak, “Şu anda yolsuzluk meselesine girmek istemiyorum. Çünkü toplum duyarlılığını kaybetti. WikiLeaks belgeleri ile Başbakan’ın İsviçre’de, sekiz bankada hesabının olduğu yazıldı. Bu, belgelerde var. Ve bütün basın, korkusundan bunu veremedi. Belgelerde ortaya çıktı ama basın korkusundan bunu yazamadı” ifadesini kullandı.