Esad'dan 'Erdoğan' açıklaması: Barışmadım, Suudi Arabistan da çok pişman olacaktır

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, "Ben Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile barışmadım. Çünkü o Suriye halkının öldürülmesine neden oldu ve Suudi Arabistan da çok pişman olacaktır" dedi.

10 Mayıs 2017 Çarşamba, 20:33
Abone Ol google-news

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Şam'da kendisini ziyeret eden Lübnanlı bir heyetle bir araya geldi. Esad'ın görüşmede "Eğer 2 yıl içerisinde Suriye'yi kurtarmazsam istifa edeceğim ama ben Suriye'nin kurtulacağına dair yüzde yüz garanti veriyorum" dediği belirtildi.

İran merkezli Tesnim Haber Ajansı'nın aktardığına göre Şam'a ziyarette bulunan Esad'ın Lübnanlı misafirleri, Suriye devlet başkanının kendilerine bütün Suriye'yi 'tekfirci teröristlerden' kurtaracağını söylediğini belirtti.

'ERDOĞAN İLE BARIŞMADIM'

Sputnik'in aktardığına göre Esad şu ifadeleri kullandı:

"Eğer iki yıl içerisinde Suriye'yi kurtarmazsam istifa edeceğim ama ben Suriye'nin kurtulacağına dair yüzde yüz garanti veriyorum. Müzakereler ve bunun gibi konulara bakmayın, Suriye'nin teröristlerden ve tekfircilerden kurtarılmasının gerçek planı, Suriye'nin bölgesel rolünün yeniden kazandırılmasıdır. Ben Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile barışmadım. Çünkü o Suriye halkının öldürülmesine neden oldu ve Suudi Arabistan da çok pişman olacaktır."

?'2 YIL İÇİNDE TÜM SURİYE'Yİ KURTARACAĞIZ'

Esad, Suriye'deki mevcut sürece dair konuşarak, "Sağlanan bütün ateşkeslerin geçici bir aşama olduğunu düşünmeyin. Suriye ordusu gücü ele geçirmiştir ve biz Hizbullah ve Rusya'nın desteğine sahibiz. Yardımda bulunmak için Arap ülkelerinden savaşçılar geldiler ve Erdoğan, Katar ve Suudi Arabistan'ın planı tamamen başarısız oldu. Ürdün bir şey yapamaz. Irak Haşd-i Şaabi kuvvetleri Suriye ordusunu bütün cephelerde destekliyor ve iki yıl içerisinde bütün Suriye'yi kurtaracağız ve ortam eski haline dönecek" dedi.

'IŞİD'İ VE NUSRA CEPHESİNİ SONLANDIRACAĞIZ'

Suriye Cumhurbaşkanı,  "Bütün tekfirci terörist gruplar rejimi devirme konusunda yenilgiye uğradılar. Biz kazandık ve en kısa sürede Deyr ez Zor ve Rakka'ya girecek ve IŞİD'den kurtulacağız. Daha sonra İdlib'e girecek ve Nusra Cephesini sonlandıracağız ama Şam kırsalından Cuber bölgesi, Duma ve Haresta'ya kadar olan bütün bölgeler konusunda gizli planlar bulunmaktadır ve bu bölgedeki teröristlerin varlığını da tamamen bitireceğiz" ifadelerini kullandı.

'MUHALİFLER SADECE İDLİB ŞEHRİNİN GÜVENLİ BÖLGE OLMASINA KARŞI ÇIKTI'

Astana'da varılan Suriye anlaşmasına da değinen Esad "Astana Anlaşması, İdlib şehrinin güvenli bölge ya da çatışmasızlık bölgesi olduğunu söylüyor. Bu yüzden Eş-Şuğur, Mağra En-Numan, Seragip, Han Şeyhun ve El- Zaviye dağı olmak üzere bu bölgelerin tamamı ve hatta Türkiye sınırına yakın tarım arazileri güvenli bölgeler değildir. Suriye ordusunun bu bölgeleri bombalamaya, hedef almaya ve İdlib şehri dışında bu bölgelere girmeye hakkı vardır. Oysa Türkiye bütün İdlib eyaletinin çatışmasızlık bölgesi olduğunu söylüyor ve muhalifler de aynı bunu söylemiş ve sadece İdlib şehrinin güvenli bölge olarak açıklanmasına karşı çıkmış ve Astana ve Cenevre müzakerelerinden geri çekilmişlerdir" dedi.