Ev temizliğine kendi giderek başladı şimdi 10 bin müşterisi var

Tayga Baltacıoğlu 25 yaşında genç bir girişimci. Hikayesi de oldukça ilginç.

18 Ağustos 2016 Perşembe, 20:25
Abone Ol google-news

Tayga Baltacıoğlu 25 yaşında genç bir girişimci. Ben bu işe kendi başıma 50'nin üzerinde evin temizliği yaparak başladım. Şimdi ise 10.000’e yakın müşteriye hizmet veren bir şirketiz.”

- Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Tayga Baltacıoğlu: 25 yaşındayım. Özel Saint Benoît Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra Bilgi Üniversitesi’nde işletme okudum. Bunu yanı sıra eski milli voleybolcuyum. Profesyonel voleybol kariyerim, Mutlubiev Girişimi’ni kurmam ile şimdilik rafa kalktı. 2014 yılında kurduğumuz Mutlubiev, evlere ve ofislere temizlik hizmeti arayanlar ile temizlik hizmeti sağlayanları buluşturan online bir platform. Sisteme kayıt olan deneyimli, adli sicil kaydı kontrol edilmiş, düzenli eğitimlerden geçen referanslı temizlik profesyonelleri Mutlubiev markasıyla birlikte evlere hizmet sunuyorlar. Mutlubiev macerasının başladığı 2014 yılından beri üretmeye, çalışmaya heyecanlı ve genç bir ekiple büyümeye devam ediyoruz.

- Mutlubiev tam olarak nedir ve sistem nasıl çalışıyor?

Tayga Baltacıoğlu: Mutlubiev, evlere ve ofislere temizlik hizmeti arayanlar ile temizlik hizmeti sağlayanları buluşturan online yani internet üzerinden hizmet veren bir platform. Sisteme kayıt olan deneyimli, adli sicil kaydı kontrol edilmiş, düzenli eğitimlerden geçen referanslı temizlik profesyonelleri Mutlubiev markasıyla birlikte evlere hizmet sunuyorlar. Mutlubiev internet sitesi olarak 2014 yılında kuruldu. Kurulduğu günden beri de büyüyen bir ekiple çalışmalarımmıza devam ediyoruz.

Sistemin çalışma şekli de aslında oldukça kolay ve pratik. Müşterilerimiz mutlubiev.com intnernet sitesine giriyor. Ardından İstanbul’da bulunduğu ilçeyi, evinin büyüklüğünü ve temizlik hizmeti almak istediği tarihi seçiyor. Sonrasında ise hizmet ve adres detaylarını girip ödemesini yapıyor. Bu sırada devreye temizlik profesyonelleri giriyor ve uygun olan kişilere bildirim gidiyor. Müsait olan temizlik profesyoneli ile müşteri eşleşiyor. Tabii bu sırada Mutlubiev evi sigortalıyor ve temizlik profesyonelinin işe tam zamanında, eksiksiz gitmesini sağlıyor. Temizlik hizmetinin sonunda müşteriler temizliğe gelen bireyleri system üzerinden değerlendirebiliyor. Bu sayede müşteri memnun kalınırsa devamında hizmeti aynı temizlik profesyonelinden almayı talep edebiliyor. Yani bir taraftan çalışanlarımız motive oluyor, diğer taraftan müşterilerimiz rahat ediyor!

- Mutlubiev’i kurmaya nasıl karar verdiniz?

Aslında Mutlubiev’i kurma fikri tamamen kendi yaşadığım bir deneyim doğrultusunda ortaya çıktı. Günlük hayatımda karşılaştığım problemlere çözüm odaklı yaklaşan biriyim. 7 yıldır bizimle beraber olan ve evimizde çalışan yardımcımız ayrıldığında gerçekten çok zorlandık. Evin başı resmen boş kaldı diyebilirim. Hem annem için hem de evimizin genel düzeni için gerçekten zorlu bir süreç oldu. Günümüzde hem evinizin düzenine uygun hem de güvenebileceğiniz birini bulmak hiç kolay değil. Ama dünyanın neresine giderseniz gidin, ev düzeni ve temizliği insanların en önem verdiği şeylerden biri. Aslında evinizi ve hayatınızı hiç tanımadığınız insanlara emanet ediyorsunuz. Ama servisten memnun kalınca, evde bir düzen oturunca, aldığınız temizlik hizmeti hayatınızın önemli bir parçası haline geliyor. Türkiye’de bu açıktan yola çıkarak, temizlik hizmetini online bir platforma taşıdık. Dünya her geçen gün kendini teknoloji ile daha da iç içe geçmiş bir yer haline geliyor. Mutlubiev online temizlik servisi konusunda öncü bir girişim. Biz Mutlubiev olarak temizlik servisini internet üzerinden satıyoruz ama asıl önemli olan temizliği güven ile beraber satıyoruz.

- Mutlubiev'i diğer online temizlik platformlarından ayıran nedir?

Tayga Baltacıoğlu:Mutlubiev işe alım süreçlerinde dikkat ettiği noktalar, çalışanlarına verdiği eğitim ve müşteri ilişkileri konusundaki hassasiyetleri anlamında rakiplerinden ayrışmaktadır. Tüm bu önemli özelliklerin yanı sıra Mutlubiev, evlerin sigortalanması konusunda farkını ortaya koymuştur. Axa Sigorta ile yaptığımız anlaşma sonucunda, Mutlubiev ekibinin temizlik profesyonelleri evin içinde bulunduğu süre boyunca ev 100.000 TL teminat altına alınmış oluyor. Bu sayede müşterilerimiz güven konusunda en ufak bir şüphe bile duymuyor. Ayrıca tüm çalışanların adli sicil kayıtları kontrol ediliyor, referansları inceleniyor ve tabii teorik ve pratik eğitimlerden geçiyorlar. Temizlik profyesonelleri böyle bir sürecin sonunda Mutlubiev ailesinin bir parçası olabiliyor.

- Girişimcilik size için ne demek?

Tayga Baltacıoğlu: Ben girişimciliği yeni ekonominin geleceği olarak tanımlıyorum. Zaman ve teknoloji kimi zaman yetişemediğimiz bir hızda ilerliyor bu yüzden güçlü fikri olan insanların yapabilecekleri en iyi şey o fikirler üzerine çalışmak, o fikirleri hayata geçirmek ve girişimlerini sürdürülebilir yapmak. Cesur, yenilikçi ve küçük şirketlerin günümüzde en az büyük ve kurumsal şirketler kadar dikkat çektiğine inanıyorum. İyi bir girişimin her şeyden önce başı yani lideri çok önemlidir. İyi bir girişimcide mutlaka lider ruhuna sahip olmalı ve çok çalışmalıdır. Tabii bir de bu işte sabır çok önemli. Çünkü sürdürülebilir olan neredeyse her şey zaman içinde oluşuyor ve sistemide zamanla oturuyor. Girişim dediğiniz şey gerçekten çocuk gibi. O girişimin emekleme dönemlerinde elinden tutmak çok önemli, her anlamda çok emek vermek gerekli.

Ben bu işe kendi başıma 50'nin üzerinde evin temizliği yaparak başladım. Şimdi ise aylık %50-60 lık bir performans ile büyüyen, 100’ü aşkın temizlik profesyoneli ile 10.000’e yakın müşteriye hizmet veren bir şirketiz. Mutlubiev olarak daima çalışan ve üreten genç bir ekiple büyümeye devam ediyoruz. Bizim gibi, dünyada girişimleri çok hızlı büyüyen, yenilikleri ile dünyanın seyirini değiştiren onlarca şirket var. Ancak girişimcilik alanında en önemli nokta sürdürülebilir işler yapmak.

- Mutlubiev girişimini kurduğunuzdan beri müşterilerinizden nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Tayga Baltacıoğlu:Mutlubiev’i kurduğumuz ilk günden beri 10.000’ı aşkın müşterimiz oldu. Müşteri ilişkilerimizde en önem verdiğimiz nokta “Mutluluk Politikası” adını verdiğimiz bir şirket politikası. Eğer müşterilerimiz herhangi bir nedenden dolayı verdiğimiz hizmetten memnun kalmazlarsa, temizlik ücretini iade ediyoruz. Müşteri memnuniyeti bizim için çok önemli. Aynı şekilde müşterilerin ilk aldıkları hizmetten sonra aynı temizlik profyesonelini talep etmeleri de bizim için çok anlamlı çünkü bu sayede kimi evlerde sürdürülebilir bir hizmet anlayışı oturtabiliyoruz. İlk günden beri her zaman müşterilerimiz ile iletişim halinde olan bir şirket olduk. Mutlubiev’i müşterilerimizin istek ve talepleri doğrultusunda şekillendiriyoruz. %70 'in üstündeki tekrar hizmet almak isteyen müşterimiz bulunuyor ki buda aslında onları ne kadar iyi anladığımızı gösteriyor.

- Türkiye'deki girişimcilik ortamını nasıl buluyorsunuz?

Türkiye'de özellikle son yıllarda girişimcilik sektörü çok gelişiyor. Yapılan yatırımların tutarları ve sayıları önemli ölçüde arttı. Şuan rahatça söyleyebilirim ki ilk aşama’da olara konumlandırılan Türk Startup’ları her türlü yatırım ve mentörlüğü alabilecek durumda. Şimdi ise geliştirmemiz gereken kısım daha yüksek tutarlı olan ve girişim sermayesi şirketlerinin yaptığı yatırım turlarını yapan şirketlerin sayılarını arttırmak. Böylelikle Türkiye’de ki startuplar’ın çok daha hızlı bir şekilde başarıya ulaşabileceğini ve dünyaya açılabileceğine inanıyorum.

- Mutlubiev olarak gelecek planlarınız nedir?

Tayga Baltacıoğlu: Kısa vadeli planlarımız arasında Mutlubiev’i ulusal bir marka haline getirmek yer alıyor. Yakın gelecekte ise bizi çok heyecanlandıran bir proje var. Mutlubiev’i mobil uygulama olarak hizmete sokmak için çalışmalara başladık, çok yakında uygulama hayata geçecek. Operasyon gösterdiğimiz alanda, farklı ülkelerde farklı fırsatlar olduğunun da farkındayız. Mutlubiev olarak önümüzdeki yıl içinde Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya ve İsrail gibi ülkelere yayılmayı hedefliyoruz.

 

Mutlubiev hakkında:

Mutlubiev, 2014 yılı ağustos ayında kurulmuş olan, ev ve ofislere temizlik hizmeti arayanlar ile temizlik hizmeti sağlayanları buluşturan, haftanın yedi günü online olarak hizmet veren bir platform. Sisteme kayıt olan deneyimli, adlı sicil kaydı kontrol edilmiş, düzenli eğitimlerden geçen referanslı temizlik profesyonelleri, Mutlubiev çatısı altında evlere hizmet sunuyor. Temizlik konusunda deneyimli ve işinde uzman 100’ü aşkın temizlik profesyoneli ve onlarca temizlik firması, talep doğrultusunda sistem üzerinden müşterilerin evleri ve işyerleri ile bir araya geliyor.

Mutlubiev’in geleneksel temizlik hizmetlerinden farkı ise yarattığı değerde saklı. Mutlubiev internet sitesi üzerinden sağladığı teknoloji altyapısı ile hem müşterilerine hemde ipin diğer ucunda temizlik profesyonellerine benzersiz bir deneyim sunuyor. Müşteri tarafında, temizlikçi çalıştıranlar özellikle son iki senedir yeni yasal düzenlemeler sebebi ile zorlu bir sürecin parçası. Ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla süreyle temizlik profesyoneli  çalıştıranlar aylık sigorta maliyeti ile karşı karşıya kalıyorlar. Mutlubiev, bu süreci tek bir internet sitesi çatısı altında topladığı yüzlerce temizlik profesyoneli ile sorunsuz, ek maliyetsiz, kişiye özel ve müşteriye uygun bir hizmete dönüştürüyor. Adli sicil kayıtları kontrol edilmiş, sürekli olarak eğitilen, referanslı temizlik çalışanları ile Mutlubiev, bu hizmeti olabilecek en güvenli hale getiriyor. Bu sayede, evlerde veya iş yerlerinde sunulan temizlik hizmeti sırasında, müşterilerin orada olma zorunlulukları da ortadan kalkıyor. Mutlubiev, Axa Sigorta ile yaptığı anlaşma ile hizmet sırasında evlerde veya iş yerlerinde meydana gelebilecek kazalara karşın, 100 bin liraya kadar sigortalama işlemi gerçekleştiriyor.

Temizlik profesyonelleri için ise Mutlubiev hemen hemen her imkanı sunuyor. Esnek çalışma saatleri ile temizlik profesyonelleri, hem kendi çalışacakları saatleri kendi programlarına göre seçebiliyor, hemde  mesai saatleri kapsamında bir yere bağlı olmadan kendi ekonomik kazançlarını elde edebiliyor. Bu sayede Mutlubiev, çalışanlarına rahat koşullarda yüksek gelir imkanı tanıyor. Mutlubiev temizlik profyesonellerinden oluşan ekibinin her daim yanında ve şirket bünyesinde yapılan sigortalama işlemi ile her zaman onları koruyor. Mutlubiev bünyesinde çalışmaya başlayan kadınlar, toplumda kendi ayakları üzerinde durabilen ve  özgüvenleri ile fark yaratan bireyler olarak yer alıyor. Yani Mutlubiev, güvenli temizlik hizmeti sunmanın yanı sıra Türkiye’deki kadın istihdamına da katkı sağlıyor. Bu sayede temizlik ve temizlik çalışanı anlayışı da çok daha kapsamlı bir boyut kazanmış oluyor.

Mutlubiev fiyatlandırma konusunda da kurulduğu günden bu yana müşterilere en dürüst şekilde yaklaşıyor. Dönemsel olarak değişiklik gösteren veya bulunduğu bölgeye göre farklılık gösteren fiyat sistemi yerine, müşterilere önceden belirli temizlik bedeli fiyatları sunuyor.  Mutlubiev, internet üzerinden temizlik hizmeti sunan diğer platformların aksine temizliği belirli bir saat ile sınırlandırmıyor. Evlerin büyüklüğüne göre önceden belirlenmiş fiyatlar üzerinden hizmet alan Mutlubiev müşterileri bu sayede hem bütçe hem de zamandan tasarruf ediyor. Profesyonel olarak verilen bu hizmetin güvenli kredi kartı sistemi veya havale yolu ile ödeme beraberinde düzenli sipariş imkanı sunması, Mutlubiev’i temizlik hizmeti sunan online bir platformun ötesine taşıyıp, müşterilerin sevdiği, alıştığı ve sürekli olarak kullanmak istediği bir platform haline getiriyor. Bunun yanı sıra arkadaşını getir indirim kazan kampanyası ve düzenli sipariş verilen temizlik hizmetlerinde gerçekleştirilen indirimler, Mutlubiev’in mutlu müşteri üyelerini her geçen gün arttırıyor.

Kurulduğu günden bu yana 10.000’i aşkın müşteriye hizmet veren Mutlubiev, aylık %60’lık bir performans ile büyümeye devam ediyor. % 70’in üzerinde tekrar eden siparişler göz önünde bulundurulduğunda, Mutlubiev’in müşteri memnuniyeti de oldukça yüksek. İstanbul’un ardından Bodrum’da hizmet vermeye başlayan Mutlubiev, yakın gelecekte Türkiye’nin farklı şehirlerine yayılıp ulusal bir marka olmayı hedefliyor. Temizlik sektörü ve operasyonları alanında farklı ülkelerin ihtiyaçları göz önünde bulunduralarak,  2018 yılı içinde ise Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya ve İsrail gibi ülkelere yayılmak, Mutlubiev’in uzun vadeli planları arasında yer alıyor. Mutlubiev, kısa süre içinde elde ettiği büyüme performansı ile yatırımcıların da gözdesi haline gelmiş durumda.