Facebook'ta tanışıp miting yaptılar

Sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta kurulan ''Emeklilikte Yaşa Takılanlar'' grubunun üyeleri, ''emeklilik haklarının verilmesi'' talebiyle İzmir'de miting yaptı.

03 Nisan 2011 Pazar, 12:08
Abone Ol google-news

Gündoğdu Meydanı'nda bir araya gelen yaklaşık 200 kişilik grup adına açıklama yapan Ali Gülel, 1999 yılındaki değişiklikle emeklilikte yaş sınırı getirilmesi sonrası, yüz binlerce kişinin bu sınıra takıldığını, sosyal medya üzerinde başlattıkları hak arama mücadelesini meydanlara taşıdıklarını söyledi.

Gülel, yıllardır hesabını yaptıkları tarihte emekli olma hakkını almak istediklerini belirtti. Emeklilik yaşı konusunda Avrupa ülkeleri örnek gösterilirken asgari ücret, ortalama ücret ve sosyal haklar bakımından bu karşılaştırmanın yapılmadığını ileri süren Gülel, her an işten kovulma stresiyle çalışan özel sektör işçisinin güvencesinin emeklilik hakkı olduğunu ifade etti.

''Torba Yasa''da bu taleplerinin yansıtılması için çaba gösterdiklerini ancak reddedildiğini kaydeden Gülel, şöyle dedi: ''Yüksek Askeri Şura, 12 Eylül mağdurlarına, prim borcu olanlara emeklilik hakkı var bizlere gelince 'kaynak yok'. Hükümet çıkardığı kanunla milyarlarca liralık alacağından bir kalemde vazgeçti. Vergisini, primini ödemeyene af getirildi, primini düzenli ödeyip emekli olmayı bekleyene hakkı verilmedi. Hükümetin yeni bir yasal düzenlemeyle talebimize yanıt vermesini bekliyoruz. Emeklilik hakkının verilmesi, gençlere istihdam olanağı da yaratacaktır.''

Mitingde konuşan MHP Aydın Milletvekili Recep Taner de Torba Yasa hazırlık çalışmaları sırasında konuyla ilgili verdiği önergenin muhalefet partilerinin oylarına rağmen reddedildiğini belirterek, ''İşsizlik Fonu'nda toplanan paraların farklı amaçlarla kullanılmasına sendikaların dahi ses çıkarmadığı bir ortamda emeklilik hakları için internet üzerinde başlayan örgütlenme örnek olmalı'' dedi. Mitinge katılanlar, ''af değil hak istiyoruz'', ''emeklilik hakkımız'', ''korkmayın bizden sadece emekliliğimizi istiyoruz'' yazılı dövizler taşıdılar.