Farkındalık yürüyüşü

Manisa Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından 7-14 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında empati yürüyüşü gerçekleştirdi.

16 Ocak 2020 Perşembe, 19:16
Farkındalık yürüyüşü
Abone Ol google-news

Manisa Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından 7-14 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında empati yürüyüşü gerçekleştirdi. Altı Nokta Körler Derneği ile birlikte gerçekleştirilen etkinlikte gözlerini bantla bağlayıp ellerine beyaz baston alan vatandaşlar yaklaşık 500 metre yürüyerek görme engellilerle empati yaptı.

Manisa Kent Konseyi Engelliler Meclisi ve Altı Nokta Körler Derneği Manisa Şubesi üyeleri, toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla empati yürüyüşü gerçekleştirdi. Görme engellilerin yaşadıkları zorlukları anlatmak amacıyla engeli bulunmayan vatandaşların gözleri bantla kapatılarak beyaz bastonla yürümeleri sağlandı. Manisa Valiliği önünde toplanan ve gözleri bantla bağlanan vatandaşlar kaldırımda görme engelliler için tasarlanan özel yolda beyaz bastonlarıyla yürürken zorluk yaşadı. Yürüyüş 15 Temmuz Demokrasi Meydanında sona erdi.

Yürüyüş öncesi yaşadıkları sorunlarını anlatan Altı Nokta Körler Derneği Manisa Şubesi Başkanı Hüseyin Pehlivan, "Beyaz baston bizim bu dünyadaki en büyük dostumuz. Bizle beyaz baston olmadan güvenli bir şekilde sokaklarda, otobüslerde hiçbir yerde hareket edemeyiz. Bu yüzden beyaz baston bizimle beraber, bizim gittiğimiz her yere bizden önce gider. Onun sayesinde biz bağımsız hareket edebiliriz. Toplumun sağlıklı kesimi beyaz bastonu gördüklerinde lütfen arkadaşlarımıza ihtiyaçları olup olmadığını sorsunlar. Maalesef henüz Türkiye erişilebilir bir yapıya erişmedi. Sokaklarda ve binalarda hareketlerimiz bastonumuzla bile olsa tam anlamıyla bağımsız değil" dedi.