Faturaları düşürmek elinizde

Evlerde kullanılan araçları, satın alma ve kullanma aşamasında bazı önlemler alındığında yüzde 40'a varan tasarruf sağlamak mümkün olurken, alet seçimi ve doğru kullanımla faturalar da kâbus olmaktan çıkıyor.

13 Ocak 2012 Cuma, 08:12
Abone Ol google-news

Elektrik ve su faturalarının yüksekliğinden şikâyet edenler evlerinde kullandıkları elektrikli ev aletlerini doğru kullandıklarında yüzde 40 tasarruf sağlayabiliyor. Doğru alet seçimi ve doğru kullanımla faturalar kâbus olmaktan çıkıyor. Hacettepe Üniversitesi’nden iki öğretim üyesinin yaptığı araştırmada gerekli önlemler alındığında hem aile bütçesi hem de toplumsal kaynakların sürdürülebilirliği açısından büyük bir tasarruf mümkün.

Enerji kaynaklarının giderek kıtlaşması ve buna paralel olarak fiyatlarının artması, aile bütçelerini olumsuz yönde etkilerken kaynakların sürdürülebilirliğini de sınırlandırıyor. Bu nedenle aileler evlerinde kullanacakları araçları satın alma ve kullanma aşamasında bazı önlemleri aldıklarında yüzde 40’a varan tasarruf sağlamaları mümkün.

Hacettepe Üniversitesi Prof. Dr. Günsel Terzioğlu ile Yard. Doç. Dr. Seval Güven’in yaptığı çalışmaya göre, 120 metrekarelik bir evde yaşayan dört kişilik bir ailenin ısıtma, soğutma, yemeklerin pişirilmesi ve saklanması, bulaşık ve çamaşırların yıkanması, televizyon gibi eğlence araçlarının kullanılması ve aydınlatma için harcadığı elektrik enerjisi yılda 2 bin Kwh civarında bulunuyor. Ancak bazı basit önlemlerle evde en az yüzde 40 oranında enerji tasarrufu sağlamak elimizde.


Televizyon...Bilgisayar...Radyo

* Kullanılmayan bilgisayarlar stand-by konumunda bırakılıp fişten çekilmediğinde yüzde 10 oranında elektrik tüketmeye devam ederler. Fişin çekilmesi gereklidir.

* Küçük ekranlı televizyonlar büyük ekranlara göre daha az elektrik tüketirler.

* TV, radyo vb. araçların ses düzeyi duyulabilecek seviyede olmalıdır. Ses düzeyinin düşük tutulması elektrik enerjisi tüketimini düşürür.

* TV ve radyolar sürekli açık tutulmamalı, seyredilecek veya dinlenmeyecek programlar dışında kapatılarak enerji israfı engellenmelidir.

* Mümkünse masaüstü yerine dizüstü bilgisayar kullanılmalıdır. Masaüstü bilgisayarlar 5 kat fazla elektrik tüketir.


Buzdolabı

* Geniş buzdolapları daha fazla enerji harcar. İhtiyaç duyulan büyüklükte ve az enerji tüketen A+ sınıfı olanlar tercih edilmeli. A+ bir buzdolabı sadece 44 Watt’lık bir ampul kadar enerji harcar.

* Dolap gövdesi ile kapı arasındaki plastik şeritler temiz tutulmalı ve bozuk olanlar değiştirilmeli.

* Buzdolabı hava akımı olacak şekilde yerleştirilmeli, soğutucularla arkasındaki duvar arasındaki mesafe en az 10 cm. olmalı.

* Buzdolabı güneş alacak yerlerden ve radyatör yanından uzağa yerleştirilmeli.

* Buz yapan ve kapısından su veren buzdolapları daha çok enerji tüketirler.

* Buzdolabı kapıları mümkün olduğunca az açık tutulmalı.

* Buzdolabına konulan tüm yiyecekler kapalı kaplarda korunmalı, aksi takdirde dolabın içindeki nem oranı artacak ve soğutucuların daha çok çalışmasına neden olacaktır.

* Buzdolabının verimli çalışma süreci 20 yıldır. Eski dolaplar yeni dolapların iki katı enerji tüketir.


Çamaşır Makinesi...

* Daha az su, enerji ve deterjan harcayan makine satın alınmalı.

* Çamaşır makinesinin çevresinde en az 5 cm boşluk olmalıdır.

* Tavsiye edilenden fazla deterjan kullanılmamalıdır.

* Düşük ısıda temizleme yapan deterjanlar tercih edilmelidir.

* Çamaşır makinesinde yıkanan çamaşırların maliyeti büyük ölçüde kullanılan sıcak suyun miktarına bağlıdır.

Çamaşırlar gerekmedikçe yüksek ısıda yıkamak yerine ılık (30- 40 derece) veya soğuk suyla yıkanmalıdır.

* Çamaşır makineleri yıkama programlarına uygun olarak tam doldurulmadan çalıştırılmalı.

* Çok kirli ve lekeli çamaşırları önceden ıslatmak veya varsa otomotik çamaşır makinesindeki ıslatma fonksiyonunu kullanarak ikinci yıkamayı kaldırmak önemli tasarruf sağlar.

* Çamaşırlar, cinsleri ve kirlilik durumlarına göre ayrılarak doğru yıkama programları seçilmeli.

* Makinenin süzgeci ara sıra temizlenmeli.