Filipinler'de binlerce kişi evlerinden oldu

Filipinler'in güneyinde hükümet askerleriyle ayrılıkçı Müslümanlar arasında çatışmalar sürüyor. Ölü sayısı 20'ye yükselirken, birlerce kişinin evlerinden kaçtığı bildirildi.

19 Ekim 2011 Çarşamba, 08:34
Abone Ol google-news

Filipinler'in güneyinde hükümet askerleriyle ayrılıkçı Müslümanlar arasında çıkan şiddetli çatışmalar yüzünden birlerce kişinin evlerinden kaçtığı bildirildi.

Basilan adasının El Barka kasabası yakınında Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) ve askerler arasında dün başlayan çatışmalarda ölü sayısının da 20'ye yükseldiği belirtildi.

Basilan Vali Yardımcısı El Reşid Sakalahül, daha çok sayıda helikopter ve zırhlı asker destekli asker konuşlandırılmasının bölge sakinlerinin evlerinden ve çiftliklerinden kaçmalarına yol açtığını söyledi.

Hükümet yetkilileri yaklaşık 3500 kişinin evlerinden olduğunu kaydetti.

Taraflar, 7 yıldır süren ateşkesin bozulmasından birbirini sorumlu tuttu.

Ülkenin güneyindeki en büyük ayrılıkçı Müslüman örgütü MILF ve hükümet 40 yıldan uzun süredir devam eden, 120 bin kişinin hayatını kaybettiği, 2 milyon kişiyi evlerinden eden şiddeti sona erdirmek için müzakerelere devam ediyor. Tarafların gelecek ay Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da yeniden masaya oturması bekleniyor.