"Gazze'de ölü sayısı 3 binin üzerinde"

İsrail'in Filistin'e düzenlediği saldırılardan kaçarak Türkiye'ye sığınan Najjar ailesi, Gazze'deki insanlık dramını tüm açıklığıyla anlattı. Olayların etkisini üzerinden atamadıkları gözlenenen ailenin babası Nasır Najjar'ın açıklamalarına göre, Gazze'deki ölü sayısı 3 binin üzerinde. Parçalara ayrılan ve yakılarak defnedilen cesetlerin resmi rakamlara eklenmemesi gerçek kaybın dünyaya eksik ulaşmasına neden oluyor.

11 Ocak 2009 Pazar, 12:06
Abone Ol google-news

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hukuk Fakültesi'nde okuduğu sırada, aynı fakültede öğrenim gören Nasır Najjar ile 11 yıl önce evlenerek Filistin'e gittiğini belirten Burcu Najjar, Gazze'nin bir devlet, bir ülke olmadığını ve ordusunun bulunmadığını ifade ederek, İsrail'in sivil insanlara karşı bomba ve silah kullanılmasının çok üzücü olduğunu söyledi.

Gazze'de şu anda elektrik ve su bulunmadığını, sürekli bomba sesleri duyulduğunu anlatan Burcu Najjar, ''Saldırıların ardından insanlar güvenli olmayan evlerini boşaltıp, güvenli olan bölgelerde oturan yakınlarının evlerine gidiyor. Bir evde ortalama 40 kişi bulunuyor. Gözümüzün önünde insanlar ölüyor, hepimiz çok korkuyoruz. Mezarlıklar doldu, insanlar cenazelerini toplu halde defnediyor'' dedi.

Dünyanın her tarafından Gazze'ye gönderilen yardımların adil bir şekilde dağıtılmadığını da söyleyen Burcu Najjar, gönderilen yardımların bir kısmının Gazze'de bazı kişiler tarafından çalındığını ve halka parayla satıldığını ileri sürdü.

Najjar, Gazze'deki savaştan özellikle çocukların çok etkilendiğini belirterek, ''Gıda yardımlarının yanı sıra çocukların rehabilite edilmesi için çalışma yapılması lazım. Çocuklar bu depresyonu ömür boyu çekecekler'' diye konuştu.

Nasır Najjar: Ölü sayısı 3 binin üzerinde

Filistin Türk Dostluk Derneği Başkanı olan avukat Nasır Najjar ise Gazze'deki birçok sağlık ve eğitim kurumunun bombalandığını, yaralıların tedavilerinin çok zor şartlar altında yapıldığını bildirdi.

Dünya ülkelerinin hiçbir şey yapmaması nedeniyle Gazze halkının kaderine boyun eğmek zorunda kaldığını ifade eden Najjar, şöyle konuştu:
''Yol kenarındaki tüm evler boşaltıldı. Çünkü İsrail askerlerinin açık hedefi durumunda. Gazze'deki ölü sayısı resmi rakamlardaki gibi 800 civarında değil, 3 binin üzerinde. Bombalı saldırıların ardından parçalanan bazı cesetler torbalara konularak yakınları tarafından hemen defnediliyor. Bu ölüler, resmi rakamlara eklenmiyor. Bazı cesetlerin parçaları metrelerce uzakta bulunuyor.''

Najjar çiftinin çocuklarından Süreyya (9) ve Zeynep'in (6) yaşadıkları şoku henüz üzerlerinden atamadıkları görüldü. Konuşmakta güçlük çeken çocuklardan Zeynep Najjar, okulunun bombalandığını ve öğretmeninin öldüğünü söyledi. Süreyya ise yaşadıkları kentte birçok yerin bombalandığını anlattı.