''Görüşümüzden sapmayız''

Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth, demokratik, hukuk devleti ilkelerine bağlı, azınlık haklarına değer veren bir Türkiye'nin, AB içinde diğer üyeler gibi eşit bir şekilde yeri olduğunu ve bu görüşlerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

08 Haziran 2009 Pazartesi, 14:24
Abone Ol google-news

Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth, partinin diğer eş başkanı Cem Özdemir, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde liste başı adayları olan Reinhard Bütikofer ve Rebecca Harms ile Almanya'da eylül ayında yapılacak genel seçimlerde liste başı adayları olan Jürgen Trittin ve Renate Künast ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek, Avrupa Parlamentosu seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Toplantıdan sonra açıklamalarda bulunan Roth, "Yeşillerin Türkiye'nin AB politikası aynı şekilde devam edecek mi" sorusuna karşılık, "Tabii ki. Bu Türkiye'deki reform sürecinin gelişmesine de bağlı. Demokratik, hukuk devleti ilkelerine bağlı ve azınlık haklarına değer veren bir Türkiye'nin AB'de eşit bir şekilde yeri vardır. Bu görüşümüzden bir milimetre bile sapmayız" dedi. Roth, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde milliyetçi partilerin Türkiye'nin AB sürecini nasıl etkileyeceği şeklindeki soruya karşılık da partisinin aldığı olağanüstü bir sonuçla daha güçlü bir şekilde Avrupa Parlamentosu'na girmesinin umut verici bir gelişme olduğunu, seçimlerde olumsuz olan noktanın ise aşırı sağcı, popülist ve Avrupa karşıtı bazı partilerin de oylarını artırmaları olduğunu ifade etti. Avusturya'daki seçim kampanyası sırasında kullanılan "Batı Hristiyanların elinde" şeklindeki "çirkin sloganın" da açık şekilde Türkiye'ye karşı bir kampanya olduğunu söyleyen Roth, "Buna doğal olarak tepki göstereceğiz" dedi.

Cem Özdemir de Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, bazı köşe yazarlarının seçimler öncesinde Türk kökenli seçmenlerin Yeşiller Partisi'ne yoğun şekilde oy vereceklerinden şüphe duyduklarını ifade ederek, "Buna Türk seçmen cevabını verdi. Sağ olsunlar toplantılarda bizleri yalnız bırakmadılar. Yeşillere seçimlerde oy vereceklerini söylediler. Eminim önümüzdeki seçimlerin araştırması geldiğinde bunu göreceğiz. Türk seçmenin büyük bir çoğunluğu Yeşillere oy verdi" diye konuştu.

Yeşiller Partisi'nin Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili tutumunun aynı şekilde devam ettiğini belirten Özdemir, bir şeyi değiştirmeye ihtiyaç duymadıklarını, Türkiye'nin şartları yerine getirmesi durumunda AB üyesi olmasını savunduklarını, bu açık görüşlerinin devam edeceğini söyledi. Seçimlerde Türkiye'nin AB'ye girmesini isteyen partilerin de, üyeliği istemeyen partilerin de oylarını artırdığına ve bunun ilginç bir gelişme olduğuna işaret eden Özdemir, Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD), Türkiye'nin AB üyeliği konusunda kendileri kadar açık bir tavır almadıklarını ifade etti. Özdemir ayrıca, diğer Avrupa ülkelerinde Yeşillerin önemli ölçüde oy artışı sağladıklarını sözlerine ekledi.