Güler Sabancı: Merhum Cumhurbaşkanı Demirel ve Sakıp amcamın yakın dostlukları vardı

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatına ilişkin Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı bir açıklama yaptı.

18 Haziran 2015 Perşembe, 16:14
Abone Ol google-news


9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatına ilişkin Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı açıklamasında şunları kaydetti, “Merhum 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk siyasetine damga vurmuş ve demokrasi yolculuğumuzun birçok noktasında ana aktörlerden birisi olmuştur. Kendisi Türkiye’nin kalkınmasına katkıda bulananları her zaman desteklemiş ve onların yanında yer almıştır. İş dünyası ile her zaman yakın istişare içerisinde olarak,  Türk ekonomisinin gelişmesi için çabalamıştır. Merhum Demirel, ülkemize sunduğu yüksek hizmetlerle ve demokrasi tarihimizde bıraktığı güçlü izlerle uzun yıllar gönüllerde yaşayacaktır.
Süleyman Demirel Türk ekonomisini büyütmek yolunda Topluluğumuzun geçmişte yaptığı tüm atılımlarda, tesis açılışlarında, temel atma törenlerinde ve Sabancı Üniversitesi’nin kuruluşunda hep yanımızda olmuştur.  Amcam Sakıp Sabancı’yla da çok yakın dostlukları vardı. Örneğin, Sakıp Amcam 1980 askeri darbesinden sonra koyulan siyasi yasakların, 1987 yılında yapılan referandumla kaldırılması döneminde oyunu herkesin gizlediği bir dönemde, “Evet” diyeceğini açıklamıştır. Böylece, yasaklara karşı duruşunu ortaya koyarak, Süleyman Demirel’in siyasete dönmesine katkı sağlamıştır. Demirel’e Allah’tan rahmet diliyorum, Türk halkının başı sağ olsun”.