"Gündemdeki yangın BOP'un uygulamasıdır"

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak, ''Çevremizde gördüğümüz yangın, Büyük Ortadoğu Projesi'nin uygulamasıdır'' dedi.

13 Mart 2011 Pazar, 14:17
Abone Ol google-news

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, MHP Mersin Milletvekili Kadir Ural, İl Başkanı Mahmut Tat ve ilçe başkanlarının katılımı ile Merada Center'da düzenlediği basınla sohbet toplantısında, basın mensupları ile siyasetçilerin toplum adına ortak sorumluluklarının bulunduğuna dikkati çekti. Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan gelişmelere değinen Şandır, ''Yeni yüzyılın ilk çeyreğinde, her yüzyılın ilk çeyreğinde olduğu gibi küresel güçler, küresel projelerini özellikle değerli hale gelen bölgemizde uygulamaya çalışıyorlar. Çevremizde gördüğümüz yangın, Büyük Ortadoğu Projesi'nin uygulamasıdır. Bu uygulamanın Türkiye'ye yansımayacağını söyleyebilmek mümkün değildir. Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında Türkiye de vardır ve 17 vilayetinde Kürdistan kurulması, haritalarıyla birlikte ilan edilmiştir. Dolayısıyla çevremizde özellikle Kuzey Afrika'da yaşanan olaylar, bir halk isyanı değil, bu projenin uygulamasıdır. Bu projenin eşbaşkanı olan Başbakan'ın bunun Türkiye'ye sıçramasını önleyebilmek için çok da bir gücü kalmayacaktır'' dedi.

''Başbakan'ın ele geçirdiği medya ve sermaye gücünü, demokrasinin imkanlarını da kullanarak ülkeyi ve milleti hızla bir karanlığa, uçuruma sürüklediğini'' öne süren Şandır, ''Bu gidişin durdurulmasının en erken imkanı 12 Haziran seçimleridir. Küreselleşme olgusunun küresel projelerin bölgemizde sıcak savaşlarla uygulandığı bu süreçte, Türkiye'yi milli ve milliyetçi bir siyasetin ve bir kadronun yönetmesi gerektiğine inanıyoruz'' diye konuştu.
 

''Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele"

Konuşmasında hükümetin 8 yıllık iktidar sürecine de değinen Şandır, 18 Kasım 2002'de güven oyu olarak göreve başlayan AKP Hükümeti'nin, açıkladığı program ve Acil Eylem Planı'nda ''3Y'' olarak tabir ettiği ''yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla'' mücadele edeceğini belirttiğini anımsattı. Çeşitli raporlardan sonuçlar açıklayan Şandır, ''Dünya Bankası raporuna göre Türkiye, yolsuzluklar yoluyla milli gelirin üçte birini kaybetmekte, zayi etmektedir. AKP iktidarı döneminde yolsuzlukların bittiğini hatta azaldığını söylemek mümkün değildir. 'Yolsuzluklara damardan girdik, hortumları kestik' diyerek övünen Başbakan'ın doğruyu söylemediği açıktır. AKP döneminde yolsuzluklar artmış, yeni zengin sınıfı yaratılmıştır'' dedi.

Türkiye'nin bu süreçte yoksullukla mücadelede de hiç mesafe kat etmediğini de ileri süren Şandır, çeşitli verilere dikkat çekti. Türkiye'de resmi kayıtlara göre 9 milyon 442 bin 729 kişinin yeşil kart sahibi olduğunu ifade eden Şandır, devletten sosyal yardım olarak 2 milyon 234 bin 720 aileye kömür, 72 bin 304 aileye de barınma yardımı yapıldığını anlattı. Türkiye'de kayıtlı işsizliğin yüzde 15'lere ulaştığını belirten Şandır, bu nedenlerle Türkiye'de yoksulluğun bittiğini söylemenin mümkün olamayacağını öne sürdü.
 

Gözaltı ve tutuklamalar

Türkiye'de yasakların kalkmadığını, bunu son günlerde yaşanan gazeteci tutuklamalarıyla görüldüğünü iddia eden Mehmet Şandır, şöyle konuştu:

''Ömürleri terörle mücadele içinde geçen güvenlik görevlilerinin, ilim adamlarının, doktorların, Mehmet Haberal'ı kastederek söylüyorum; hayatı öğrenci yetiştirmek ve hastalara şifa dağıtmakla geçen ilim adamının, terörün kitabını yazmış Ahmet Şık'ın, yolsuzluk örgütleri ile ilgili mücadelede kitaplar yazmış ve uluslararası ödüller almış Nedim Şener'in, 'terör örgütü üyesi' olarak suçlanıp gözaltına alınmaları yaşanırken, Türkiye'de yasakların kalktığını ifade etmek mümkün mü? Sosyal konularda da yasaklar var. Samimiyetle sorgulamak gerekirse Türkiye, bu iktidar döneminde yasaklar ve korkular ülkesi oldu.''
 

Haberal'ın adaylığı

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Şandır, İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıklarından eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın, MHP'den aday adayı olup olmayacağı ile ilgili, ''Belli değil. MHP'nin, Haberal'a bir daveti bulunmamaktadır. Önümüzdeki zaman içerisinde aday olur mu, MHP kurullarında bu değerlendirilip başka karar çıkar mı bilmiyorum. Şu aşamada Haberal'ın aday adaylığı söz konusu değil. MHP'nin bu yönde bir kararı ve daveti de bulunmamaktadır'' dedi.

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi ve Sincan Adalet Komisyonu Başkanlığı görevlerinden, milletvekili aday adaylığı için istifa eden Osman Kaçmaz'ın MHP'ye müracaat ettiğini ifade eden Şandır, bunun da değerlendirileceğini ve kararı partinin yetkili kurulları vereceğini kaydetti.
 

İklim Bayraktar'ın 'taciz' iddiaları

Oda TV muhabiri İklim Bayraktar'ın gündeme getirdiği ''taciz'' iddialarıyla ilgili soru üzerine Şandır, şöyle dedi:

''Bu gelişmelerden büyük üzüntü duyuyoruz. Türkiye siyasetle yönetilmekte siyaset millet adına yapılmaktadır. Siyasetçilerin böyle durumlara düşmeleri bu millete haksızlıktır. Bu gelişmeleri Türk toplumu adına, ülkemiz adına, siyaset kurumu adına üzüntü ile izlemekteyiz. MHP olarak biz bu olayların dışındayız. Hiçbir siyasetçi ve hiçbir siyasi parti bu duruma düşmemelidir. Ama yaşanan hadiselerin bütünüyle gerçekleri ile ortaya çıkması ve bu olayın muhataplarının toplumun önüne çıkarak toplumdan özür dilemesi gerekmektedir. Siyaseti itibarsızlaştıran, toplum nezdinde güvenilmez hale getiren bu gelişmeleri, ülkemizin geleceği adına tehlike olarak görmekteyiz.''