Haliç Tersanesi'ne AVM

Tarihi yapıların üzerine yat limanı, otel, cami, alışveriş merkezi ve otopark yapılacak.

02 Temmuz 2013 Salı, 07:04
Abone Ol google-news

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 558 yıl önce kurulan tarihi Haliç Tersanesi’ni yap-işlet-devret modeliyle özelleştirilmek üzere bugün ihaleye çıkarıyor. 250 dönümlük alandaki tarihi yapılar üzerine 2 yat limanı, 2 adet 5 yıldızlı otel, bin kişilik cami, AVM ve otopark inşa edilecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 3. köprünün temelini atarken açıkladığı Haliç projesi için bugün teklifler alınacak. 4 yılda tamamlanması hedeflenen proje 49 yıllığına ihale edilecek.

Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, dünyaca öneme sahip endüstri mirası olan Haliç Tersanesi’nin değerlerini yok edecek ve hukuka tamamen aykırı olan ihale sürecinin durdurulmasını istedi. Muhcu, konuyu UNESCO’nun gündemine de taşıyacaklarını belirterek, “UNESCO, Haliç Metro Köprüsü ile ilgili silueti bozduğu için bakanlığa ve İBB’ye uyarılarda bulunmuştu. Ama bu uyarılar hiç dikkate alınmamıştı. Şimdi tersanede uygulanacak proje, köprüden daha büyük bir tahribat yaratacak” diye konuştu.

Haliç Tersanesi’nin bugün hem özelleştirme, hem plan kararı hem de ihalesinin aynı anda yapılacağını ve bunun hukuka uygun olmadığını vurgulayan Muhcu, bu sürecin Cumhurbaşkanı’nın himayesinde gerçekleştirilmesine de tepki göstererek “Abdullah Gül’ün bu yağma sürecini meşrulaştıran bir konumu var. İlk kez Cumhurbaşkanlığı bir kent yağması projesi ile birlikte anılıyor” dedi.
\t \t