Hamas, gövde gösterisi yapacak

İsrail ile karşılıklı olarak esirlerin bırakılması anlaşması imzalayan Hamas, Gazze'de büyük bir karşılama töreni planlıyor.

16 Ekim 2011 Pazar, 07:34
Abone Ol google-news

İsrail ile varılan anlaşma uyarınca Hamas'ın istediği 477 kişilik ilk grubun gelecek Salı gününden itibaren salıverilmesi bekleniyor.

Anlaşmayı "zafer" olarak gören Hamas, Gazze'de gövde gösterisi yapmayı planlıyor. Hamas, dün yapılan bir toplantıyla anlaşmanın detayları ve karşılama törenine ilişkin bilgileri diğer Filistin örgütleriyle paylaştı.

Buna göre, ilk tören Gazze'nin Mısır'la sınır kapısı olan Refah'ta yapılacak. Buradaki törene Gazze'deki yönetimin Başbakanı İsmail Haniye ve diğer örgütlerden önde gelen isimler katılacak. Daha sonra serbest bırakılan Filistinliler, otobüslerle Gazze şehir merkezine götürülecek. El Ketibe'de yapılacak karşılama ise tam bir "şov" olarak planladı.
 

Şalit'in kaçırılması yeniden canlandırılacak

Gazze tarihindeki en büyük gösteri olacağı söylenen karşılamaya on binlerce Gazzeli'nin katılması bekleniyor. Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları yürüyüş yapacak, zafer marşları çalınacak. Ayrıca Gilad Şalit'in kaçırılması da yeniden canlandırılacak.
"Özgürlere Vadedilen Karşılama" adlı etkinlikte ana konuşmacı ise Haniye olacak.

Karşılamalara Batı Şeria'da sınırlama

Jerusalem Post gazetesi konuyla ilgili haberinde, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın kontrolündeki Batı Şeria'da karşılama törenlerine sınırlama getirildiğini iddia etti.
Haniye geçen Cuma, Abbas'ın karşılama törenine davet edilip edilmediği yönündeki bir soru üzerine, ''O zaten Filistinli. Davet etmeye gerek yok'' demişti.

İsrail ve Hamas 2006 yılında kaçırılan Şalit'e karşı 1027 Filistinli'nin serbest bırakılmasını öngören anlaşmayı geçen hafta imzalamıştı. Anlaşmaya göre, gelecek hafta 450 erkek ve 27 kadın, iki ay içinde de 550 Filistinli serbest kalacak. Esir değişimleri ise Mısır üzerinden yapılacak.