"Hayattayız"

Endonezya'da çarşamba günü meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki depremde otel enkazı altında kalan bir kişi, kendisi ve bazı kişilerin yaşadığına dair cep telefonu mesajı gönderdi.

03 Ekim 2009 Cumartesi, 07:16
Abone Ol google-news

Padang bölgesi polis müdürü Boy Rafli Amar, Ambacang otelinin 338 numaralı odasında kalan bir kişinin akrabalarına cep telefonu mesajı göndererek, kendisiyle birlikte birkaç kişinin daha sağ olduğunu bildirdiğini söyledi.

Amar gazetecilere yaptığı açıklamada, Ambacang otelinin enkazında hâlâ 8 kişinin sağ olduğunu tahmin ettiklerini belirterek, bu kişileri kurtarmak için yoğun çalıştıklarını ifade etti.
Resmi makamların ölü sayısını 715 olarak bildirdiği depremde BM'nin tahminlerine göre, ölü sayısı bin 100'ü bulabilir. Depremde, 2 bin 400 kişi de hastaneye kaldırılmıştı.

Bu arada Sumatra adası yakınlarında meydana gelen depremden sonra başta Avustralya, Türkiye, Singapur, Japonya ve Güney Kore olmak üzere 14 ülkeden yardımların yola çıktığı, bir kısmının da felaket bölgesine ulaştığı bildirildi.


BM'den açıklama

BM insani yardım koordinatörü El Mustafa Benlamlih, enkaz altında 3 bin ila 4 bin kişinin bulunduğunu tahmin ettiklerini belirterek, enkaz altındaki bir kişinin azami hayatta kalabilme süresinin genelde bir depremden 5 gün sonrası şeklinde değerlendirildiğini kaydetti.

Depremin etkili olduğu Padang'da yerli ve yabancı kurtarma ekipleri enkaz altındakileri aramak için seferber oldular.

İsviçreli ve Japon kurtarma ekipleri özel eğitimli köpekler ve kızılötesi arama cihazlarıyla enkaz altındaki muhtemel canlıları saate karşı bir yarış şeklinde aramayı sürdürüyorlar.
Çarşamba günü meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki depremde otel enkazı altında kalan bir kişi, kendisi ve bazı kişilerin yaşadığına dair cep telefonu mesajı göndermişti.
Padang polisinin açıklamasına göre, Ambacang otelinin 338 numaralı odasında kalan bir kişi akrabalarına cep telefonu mesajı göndererek, kendisiyle birlikte birkaç kişinin daha sağ olduğunu bildirdi.

Resmi makamların ölü sayısını 715 olarak bildirdiği depremde BM'nin tahminlerine göre, ölü sayısı bin 100'ü bulabilir. Depremde, 2 bin 400 kişi de hastaneye kaldırılmıştı.