HDP'li 2 vekilin dokunulmazlıklarının kaldırılması istendi

Van'da çeşitli tarihlerde yaptıkları konuşmalar nedeniyle "terör örgütü mensuplarını meşrulaştırma ve terör propagandası yapma" suçlamasıyla HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan ile HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir hakkında fezleke hazırlandı.

11 Mayıs 2017 Perşembe, 14:10
Abone Ol google-news

Van Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan fezlekelerde, HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan'ın 2 Mart 2017 tarihinde, HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir'in ise 8 Mart 2017 tarihin Van’da katıldıkları programlarda “terör örgütü mensuplarını meşrulaştırmaya kalkışmış olup, terör suçunu ve suçlusunu övme, ayrıca terör propagandası yapma” suçlarını işledikleri yazıldı.

Anayasanın 83. maddesine istinaden milletvekilleri Ertan ve Taşdemir’in dokunulmazlıklarının kaldırılması talebinde bulunulan fezlekeler, TBMM Başkanlığına sunulmak üzere Adalet Bakanlığına gönderildi.

Ertan ve Taşdemir’in halen milletvekili olmaları nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 83. maddesi gereğince yasama dokunulmazlığına sahip oldukları kaydedilen fezlekelerde, belirtilen suçlardan dolayı haklarında soruşturma yapılabilmesinin TBMM Başkanlığı tarafından yasama dokunulmazlığının kaldırılması şartına bağlı olduğuna, bu nedenle de fezlekelerin ekleriyle gönderildiğine yer verildi.