Hugo Broos resmen Trabzonspor'da

Bordo-mavililerle 1 yılı opsiyonlu olmak üzere 2 yıllık sözleşme imzalayan Belçikalı çalıştırıcı Hugo Broos, "25 yıldır şampiyonluk özlemi olduğunu biliyorum. Bunu sonlandırabilmek için elimden geleni yapacağım" dedi.

23 Haziran 2009 Salı, 11:00
Abone Ol google-news

Trabzonspor, prensipte anlaşarak dün Trabzon'a getirdiği Belçikalı çalıştırıcı Hugo Broos ile 1 yılı opsiyonlu olmak üzere 2 yıllık sözleşme imzaladı. Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde yapılan imza töreninde, kulüp başkanı Sadri Şener ve yardımcı antrenörler Metin Diyadin ile Turgut Kural da yer aldı.

Törende konuşan kulüp başkanı Sadri Şener, yeni teknik direktörleri Hugo Broos'un Belçika'da Anderlecht ve Clup Brugge takımlarını şampiyon yaptığını dile getirerek, ''Yeni teknik direktörümüz, deneyimli bir arkadaşımız. Daha önce de Belçikalı hocalarla çalıştık. Böyle bir tecrübemiz var. Belçikalılar ile benzer yanlarımız var. Mütevazı insan topluluklarıyız. Umarım hayırlı olur ve bu sezon istediğimiz sonuçları elde ederiz'' dedi.

Hugo Broos'un yardımcılığını Metin Diyadin'in yapacağını ifade eden Şener, ''Kendisi, içimizden yetişmiş bir isim. Turgut Kural hocamız daha çok izleme konusunda kendisine yardımcı olacak. Bir de hocamızın 6 yıldır birlikte çalıştığı yardımcısı var. Ayrıca bir de kondisyoner gelecek. Kendi bünyemizde fizyoterapistlerimiz var zaten. Ekibimiz geniş. Yeni hocamız tesislerimizdeki yeni bölümleri de gezdi. Geçen sezonki hocamız Ersun Yanal'ın bu konudaki katkısı büyük. Bu vesileyle ona teşekkür ediyorum'' diye konuştu.
 

Önümüzdeki hafta kamp başlıyor

Daha sonra söz alan teknik direktör Broos ise Trabzon'da bulunmaktan memnun olduğunu belirterek, ''Daha önce de Trabzonspor'u biliyordum, ancak son günlerde daha iyi tanıma fırsatı buldum. Oldukça profesyonel bir kulübe geldim. Gerçekten etkilenmiş durumdayım. Başkanın da az önce söylediği gibi daha önce kulüp burada başarılı olmuş Belçikalı hocalarla çalışmış. Ben de onların yaptığından daha iyisini yapmaya çalışacağım. Biliyorum 25 yıldır şampiyonluk özlemi var. Bunu sonlandırabilmek için elimden geleni yapacağım'' ifadelerini kullandı.

Broos, en son çalıştırdığı Yunanistan takımının ligden düşmesine ilişkin bir soruya ise ''Oradaki tecrübemin kariyerimi olumsuz etkilediğini düşünmüyorum. Çünkü takıma devre arasında gittiğimde sadece 8 puanı vardı. Olumlu sonuçlar almamıza rağmen kümede kalamadık. Sezon sonunda 25 puan topladık. Kupada Panathinaikos ve Larissa gibi takımları eledik. Gençleri (A) takıma kazandırdım. Son derece zorlu bir görevdi. Buna rağmen iyi işler yaptığımı düşünüyorum'' yanıtını verdi.
Üzerinde bir baskı hissetmeyeceğini ifade eden Broos, Belçika'da Anderlecht ve Clup Brugge takımlarında da bu tür baskıların bulunduğunu ve bunlara alışık olduğunu kaydetti.
Trabzon'da futbolun ön planda olmasını olumlu olarak değerlendiren Broos, şöyle devam etti:
''Kesinlikle burada olumlu bir hava alıyorum. Stadı ziyaret ettim ve bu şehirde futbolun önem arz ettiğini anladım. 12. adam hususu önemli. Bizler de onlara layık olacağız. Takım hakkında bilgi edindim. Buraya gelmeden önce de tanıdığım oyuncular vardı. Song, Yattara, Colman gibi oyuncuları buraya gelmeden önce de tanıyordum. Elimdeki CD'leri izleyeceğim ve daha kapsamlı bilgim olacak.''
Broos, transfer konusunda takım hakkında tam olarak net bilgi sahibi olduğu zaman düşüncelerini paylaşacağını da anlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

''Öncelikle neye ihtiyacımız olduğunu belirlememiz gerekiyor. Daha sonra isimler hakkında değerlendirme yapacağız. Önümüzdeki hafta kamp başlıyor. Yeteri kadar zamanımız var. Bundan sonraki zamanım bilgisayar başında maçları izlemekle geçecek. Dört gün öncesine kadar burada olacağımı bilmiyordum. İşler hızlı ilerliyor. Bundan sonrası da böyle olacak. Altyapı yetkilileriyle de konuşacağım. Genç ve yetenekli oyunculara şans verdim bugüne kadar. Bunu son olarak Yunanistan'da üç oyuncuyla gerçekleştirdim. Genç oyuncu varsa kadroya katmak için tereddüt etmem.''