'Hükümet inattan kaybetti'

“UNESCO Genel Direktörlüğü için başvuru yapmadı” diyen Dışişleri Bakanlığı’na yanıt veren sanatçı Zülfü Livaneli, sadece hükümetlerin aday gösterebileceğini söyledi.

25 Eylül 2009 Cuma, 11:33
Abone Ol google-news

Sanatçı Zülfü Livaneli, Dışişleri Bakanlığı’nın “UNESCO Genel Direktörlüğü” konusunda yaptığı açıklamayı NTV yayınında değerlendirdi.

Zülfü Livaneli şunları söyledi:

“Herhalde biraz güç duruma düştüler. Bazı büyük ülkelerin çok büyük kuruluşları ve UNESCO’dan içinden de Türk hükümetine başvuru yapıldı. Bizzat Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile konuştular ve ‘hayır’ cevabı aldılar.

Bu cevaplar üstüne benim gidip ‘Beni aday yapın’ deme durumum yoktu. Kişiler aday olmaz, hükümetler aday gösterir. Kendim aday olabilseydim, zaten gider aday olur ve seçilirdim.

Bizimkiler maalesef yanlış bir karar verdiler. Dediler ki ‘Araplar aday çıkarıyor. İslam konferansıyla ilişkiliyiz, söz vermiş durumundayız’. Ancak ‘Kitap yakarım’ diyen bir insan UNESCO Genel Direktörü zaten olamazdı, bunu anlamadılar. Ayrıca Türkiye'nin bu kişiye destek vermesi de ülke adına ayıp bir şeydi.

Washington’dan, Paris’ten soranlar olmuştu. Çünkü gerçekten beni favori aday olarak görüyorlardı. Ancak Türk hükümetinin kendi yurttaşına ‘Hayır’ diyeceği hiç akıllarına gelmedi.

Elbette yapılan her şeyin bir bedeli oluyor. Bu ne ölçüde bir bedeldir bilemem ama Türkiye Cumhuriyeti kültürün en zirvesindeki makamı kaybetti. Ve biraz inattan kaybetti.

Şunu söylüyorlarsa ‘Gelseydi Ankara’ya bizi ikna etseydi, konuşsaydı’... ‘Hayır’ dediler ben biliyorum. Cumhurbaşkanlığı danışmanları bana telefon açtı. ABD’liler aradı, ‘Buraya geliyorsunuz, ne karda seviniyoruz’ dediler. Ama hava değiştikten sonra bütün ilişkileri kestiler.

Olan oldu artık, ben çok uzamasını istemiyorum. Çok üzgünüm ama kendi hayatım içinde değil. Benim zaten yazılarım, romanlarım her şey devam edecek ancak böyle fırsat Türkiye için tarihte bir kere geçer. Kendilerinin de içten içe üzüldüklerini tahmin ediyorum. “

 

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN LİVANELİ AÇIKLAMASI