"Hulda" 21 Eylül'de İstanbul'da

Heykel sanatçısı İlhan Koman'ın vefatına kadar ev ve atölye olarak kullandığı ''M/S Hulda'' isimli tarihi gemi, Kuzey Buz Denizi'nden başlayıp Akdeniz'e uzanan 12 bin kilometrelik yolculuğunu 21 Eylülde İstanbul'da noktalayacak.

20 Eylül 2010 Pazartesi, 09:20
Abone Ol google-news

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansından yapılan yazılı açıklamaya göre, 105 yaşındaki tarihi gemi, Stockholm'de başlayan ve 16 ay süren sanat ve bilim yolculuğuna İstanbul'da son verecek.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Avrupa Komisyonu 7. Çerçeve Programı'nın yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İsveç Konsolosluğunun destekleriyle Stockholm'dan İstanbul'a gelecek olan 105 yıllık yelkenli gemide, Hulda Festivali İstanbul etkinlikleri kapsamında, iki ay boyunca çeşitli sergi ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

Bu kapsamda yapılacak etkinlikler, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde (MGSÜ) 21 Eylül Salı günü saat 16.30'da yapılacak basın toplantısında, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, MSGSÜ Rektörü Prof. Dr. Rahmi Aksungur ile İlhan Koman Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Koman'ın da katılımıyla tanıtılacak.

Basın toplantısının ardından, İlhan Koman'ın 1946 yılında mezun olduğu ve öğretim üyeliği yaptığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinin 2010 akademik yıl sergisi açılacak.
Sergide İlhan Koman'ın eserleri de yer alacak.