İddia doğruysa, İstiklal'deki canlı bombanın yeşil kartı bile var!

İstanbul'da bugün İstiklal Caddesi'ndeki intihar saldırısını gerçekleştiren teröristin 33 yaşındaki Savaş Y. olabileceği ihtimali üzerinde durulurken, Adana'da oturan babasından DNA eşleştirmesi için kan örnekleri alındı. Geçtiğimiz ekim ayında Türkiye'ye giriş yapan Savaş Yıldız'ın canlı bomba olarak aranırken yeşil kart aldığı ortaya çıkmıştı.

19 Mart 2016 Cumartesi, 15:54
Abone Ol google-news

Savaş Y.'nin Adana ve Mersin'deki HDP binalarına 18 Mayıs 2015'de bombalı saldırıları gerçekleştirmekten arandığı belirtildi.

Diyarbakır'dan Adana'ya göç eden bir ailenin oğlu olan merkez Yüreğir İlçesi doğumlu olan Savaş Y.'nın adı HDP Seyhan İlçe Eş Başkanı Hüseyin Beyaz, ESP eski İl Başkanı Sabahattin Pişkinbaş ile partili İbrahim Yakup'un yaralandığı HDP saldırısında gündeme gelmişti. Hem Mersin, hem de Adana'daki HDP'ye bombayı bırakan kişi olduğu üzerinde durulan Savaş Y.'nin olayın ardından Suriye'ye geçtiği iddia edilmiş.

HDP yetkilileri yaptıkları açıklamalarda Savaş Y.'nin, İŞİD ile bağlantılı olduğunu söylemişlerdi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 1 Kasım seçimleri öncesi Adana'da 24 Ekim'de yapacağı miting öncesi de Savaş Y.'nın Adana'da görüldüğü iddiası, polisi alarma geçirmişti. Canlı bomba eğitimi alıp, Suriye'den Türkiye'ye giriş yaptığı ileri sürülen 'Hamza Tombak' sahte kimlikli Savaş Y.'nın merkez Seyhan İlçesi'nin Küçükdikili Beldesi civarında bir otomobilde görüldüğü uyarısı yapılarak, mitingde görevli ekiplerin duyarlı olması istenmişti. Ancak eşkale uygun şüpheli saptanamadı.

DNA EŞLEŞMESİ

Taksim İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceği üzerinde durulan 'canlı bomba' olduğu ileri sürülen Savaş Y.'nın Adana'nın merkez Yüreğir İlçesi'nde yaşayan babasından kan örnekleri alınıp, DNA eşleştirmesi yapılmak üzere İstanbul'a gönderildiği bildirildi.
Savaş Y.'nın Adana'da sadece babasının olduğu, diğer kardeşlerinin ise Suriye'de yaşadığı da ileri sürüldü. Adı açıklanmayan babasından alınan örneklerin karşılaştırılması sonucu İstanbul'daki 'canlı bomba' eylemini yapan kişinin Savaş Y. olup olmadığı da kesinleştirilecek.

YEŞİL KARTLI CANLI BOMBA

Savaş Yıldız'ın adı geçtiğimiz ekim ayında medyaya 'yeşil kartlı canlı bomba' olarak yansımıştı. BirGün Gazetesi'nden Can Uğur'un haberine göre, IŞİD militanı olduğu Emniyet verilerince sabit olan Savaş Yıldız'ın, 2015 yılı içerisinde gelir testi yaptırıp, yeşil kart aldığı ortaya çıkmıştı.

Emniyet'in 'canlı bombalar' listesinde olduğu belirtilen Savaş Yıldız'ın gelir testi yaptırıp, aranırken yeşil kartı nasıl aldığı çok konuşulmuştu.