'İftira kampanyasının kurbanıyım'

Mısır eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, ''bir iftira kampanyasının'' kurbanı olduğunu belirtti. Mısır'ın başkenti Kahire'de Tahrir meydanındaki gösteriler, ordunun tüm ikazlarına karşın bugün de devam ediyor.

10 Nisan 2011 Pazar, 13:08
Abone Ol google-news

El Arabiye televizyonunda sesli mesajı yayınlanan Mübarek, yurt dışında hesapları veya mal varlığı olmadığını kaydetti.

Hüsnü Mübarek, ''kendisinin ve ailesinin dürüstlüğünü ve itibarını zedeleyecek girişimler ve iftira kampanyalarına karşı sessizliğini koruyamadığını'' kaydetti.

''Çok acı çektiği haksız bir kampanya'' yapıldığını söyleyen Mübarek, kendisi ve eşi Suzanne'nin ''yurt dışında hesapları veya mal varlığı olmadığını'' söyledi.

Öte yandan; Mısır Başsavcısı, kamu fonlarının zimmete geçirilmesi ve ülkede yapılan gösteriler sırasında protestocuların öldürülmesiyle ilgili soruşturmalar çerçevesinde devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i mahkemeye çağırdı.

 

Tahrir Meydanı'ndaki gösteriler devam ediyor

Tahrir meydanına giren 1000'den fazla gösterici, ülkede bir an önce sivil yönetime geçilmesi ve yönetimdeki adı yolsuzluklara karışmış yetkililere yönelik daha ciddi temizlik operasyonları yapılması yönünde sloganlar atıyor.

''Devrim devrim'', ''İstenen şey sivil bir konsey'' ve ''Savunma Bakanını devirin'' şeklinde sloganlar atan göstericilerin, Mısır'da yönetimi devralan askeri konseye başkanlık eden Savunma Bakanı Muhammed Hüseyin Tentavi'nin Tahrir meydanındaki büstünü sağa sola sallayarak yıkmaya çalıştıkları gözleniyor.

Görgü tanıkları, taserler ve coplar kullanarak kalabalığa müdahale eden asker ve polislerin ise göstericilerin tamamını meydandan çıkarmayı başaramayınca Tahrir meydanından çekildiklerini belirtiyor.