IMF'den Türkiye'ye 1.4 milyar dolar

Uluslararası Para Fonu (IMF) 100 milyar doları gelişmekte olan ülkelere tahsis edilecek toplam 250 milyar SDR'lik ek kaynaktan 1.4 milyar dolarlık bölümü Türkiye'ye kaynak olarak aktaracak. Türkiye sağlanan bu ek rezervi 28 Ağustos tarihinde alacak.

14 Ağustos 2009 Cuma, 15:34
Abone Ol google-news

Yapılan açıklamaya göre, IMF, Türkiye'ye 9 Eylül tarihinde de ayrıca 118 milyon dolarlık kaynak aktaracak. IMF Guvernörler Kurulu, Fon’a üye ülkelerin döviz rezervlerini desteklemek amacıyla küresel ekonomik sisteme 250 milyar dolar eşdeğerli Özel Çekme Hakkı tahsis edilmesi kararını dün onaylamıştı.

IMF İcra Kurulu, Nisan ayında toplanan G20 zirvesinde verilen taahhüdü izleyen dönemde, küresel likiditeyi artırmak amacıyla alınan kararı kabul etmiş ve planlamasını yapmıştı.

100 milyar doları gelişmekte olan ekonomilere

IMF açıklamasında, “Düşük gelirli ülkelerin 18 milyar dolardan fazlasını alacağı genel tahsisatın 100 milyar doları, yükselen piyasalara ve gelişmekte olan ülkelere gidecek” ifadesine yer vermişti . Genel tahsisat, SDR uygulaması kapsamında yer alan 186 üye ülke için, Fon’da var olan kotalarıyla orantılı biçimde Ağustos sonunda devreye girecek. SDR kotaları ülkelerin dünya ekonomisindeki göreceli büyüklüğünü temsil ediyor. Yeni tahsisat ülke kotalarında yaklaşık yüzde 74’ü oranında artış meydana getirecek, Fon üyelerinin toplam tahsisatlarını ise 33 milyar dolardan (21.4 SDR) 283 milyar dolara yükseltecek.

Açıklamada, yeni tahsisattan sonra üyelerin haklarını kısmen ya da tamamen diğer ülkelere, örneğin ödemeler dengesi gereksinimlerini karşılamak için satabilecekleri, bunun kimi üye ülkelerin SDR tahsisatlarının artışı için satın almalara girebilecekleri anlamına geleceği belirtilmişti.