Inditex Türkiye’de çocuk işçiliğine savaş açtı

Zara’nın üreticisi Inditex, en büyük üretim duraklarından Türkiye’de çocuk işçiliği ve sigortasız mülteci çalıştırmayı önlemek için tedarikçilerini yakın takibe aldı.

24 Eylül 2016 Cumartesi, 21:32
Abone Ol google-news

Bünyesinde Zara, Massimo Dutti, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home ve Uterqüe markalarını bulunduran İspanyol hazır giyim devi Inditex, Türkiye’den ürün alımlarını her geçen yıl artırıyor. Türkiye Inditex Grubu’nda Avrupa Bölgesi’nde yer alırken bu bölge grubun yüzde 55’lik üretimini yapıyor. Bu üretimin de yüzde 15’i Türkiye’den geliyor. Grup Türkiye’den 183 ana tedarikçi 748 yan tedarikçi ve diğer süreçler dahil 640 firma ile çalışıyor.

Toplamda 1.571 tedarikçiyle çalışıyor. Türkiye’deki 1410 fabrikada üretim yapıyor. Türkiye’de 5 bini Inditex, diğeri tedarikçilerde olmak üzere 155 bin kişiye istihdam sağlıyor. Inditex Türkiye Sürdürülebilirlik Ülke Müdürü Murat Akkün, Türkiye’nin Inditex’in üretim kalbi olduğunu belirterek, dünyada üretim yaptıkları fabrikalarda, kimyasal ürün kullanımı, çocuk işçiliği ve mültecilerin güvencesiz çalıştırılmasına karşı denetimleri artırdıklarını söyledi. Dünyada 6 bin 300 civarında fabrika ile çalıştıklarını ifade eden Akkün, 2011’de fabrikalarda 2 bin 379 denetim yaptıklarını, 2015’te ise bunu 10 bin 977’ye çıkardıklarını dile getirdi.

1000 denetim

ıklarını dile getiren Akkün, Türkiye’de ürün aldıkları fabrikalarda Suriyeli işçi çalıştırılmasına kesinlikle karşı olmadıklarını, çalışma izni dahilinde adil, hakkaniyetli, diğer işçilerle aynı maaşla çalıştırılmasını desteklediklerini söyledi. Akkün, “Türkiye’de mülteci destek merkezi, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile ortak çalıştıklarını da dile getirerek, “Çocuk işçiliğine sıfır tolerans diyoruz. Bu konuda bize uymayan tedarikçilerle çalışmayı bitiriyoruz. Çocuk işçi çalıştırılması durumunda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile çalışıyoruz. Denetimlerimizde pamuk tarlalarında çocuk işçilerle karşılaştığımız oluyor. Türkiye çocuk işçiliği konusunda diğer ülkelere göre daha iyi. Ama mülteci çalıştırmada daha kötü olduğu durumlarla karşılaşabiliyoruz. Çocuk işçiliği ya da çalışma hayatıyla ilgili sorunlar küresel. Bunun için diğer markalarla iş biriliği yapıyoruz” dedi.

İnternetten satış başlıyor

İspanyol hazır giyim devi Inditex, Türkiye’de internetten satış atağına kalktı. Grup, 5 Ekim itibarıyla internetten satışını başlatıyor. Inditex İletişim ve Kurumsal İlişkiler Genel Müdürü Jesus Echevarria Hernandez, dünyada 92 ülkede faaliyet gösterdiklerini, Türkiye’nin internet satışını başlattıkları 41’inci ülke olduğunu söyledi.

İlk 5 ülke arasında

Türkiye pazarındaki varlıkları hakkında da bilgi veren Hernandez, “Türkiye’de ciddi oranda üretimimiz var. En iyi ilk 3 üreticimiz arasında. Satış gelirlerinde de ilk 5 ülke arasında yer alıyor” dedi. Jesus Echevarria Hernandez, patlamaların ve darbe girişiminin Türkiye’ye bakışlarını etkilemediğini de vurgulayarak, “Türkiye büyükelçisi merkezimize geldi. Yakından temastaydık. İstanbul’daki ofisimizi de devamlı aradık. İnternetten satış projemizi de ertelemeyi hiç düşünmedik. Satışlarımız negatif etkilenmedi. Türkiye’deki operasyonumuz her yıl büyüyor. Türkiye’de modayı devamlı takip eden bir kitle var” diye konuştu.