İşçiler, fabrikalarının satılmasını istemiyor

Yozgat'ın Sorgun ilçesinde bulunan, özelleştirme kapsamındaki Şeker fabrikasını gezip, bilgi almak isteyen Savola Grup temsilcilerinin fabrikaya giriş ve çıkmışında gerginlik yaşandı, jandarma çıkabilecek muhtemel olayları zamanında müdahale ederek önledi.

07 Kasım 2009 Cumartesi, 13:44
Abone Ol google-news

Güney Afrika, Suudi Arabistan ve Türk ortağı bulunan Savola Grup Konsorsiyumu teknik elemanları, özelleştirme kapsamındaki fabrikalarda incelemelerde bulunmak üzere Çorum Şeker Fabrikası'ndan sonra Yozgat'ın Sorgun ilçesindeki Şeker Fabrikası'na geldiklerinde işçilerin tepkisiyle karşılaştı.

Gelen ekibin arabalarından inip, fabrikaya girmelerine izin verilmemesi üzerine, gerginlik yaşandı. İhbar üzerine fabrikaya gelen jandarma ekibi, ekibi işçilerin arasından çıkartıp, fabrikanın idare binasına aldı.

Bu esnada sayıları 200'ü bulan işçiler fabrika önünde toplanıp, tepkilerini ve protestolarını sürdürdü.

Grup temsilcileri, fabrikada incelemelerde bulunup, gerekli bilgiyi aldıktan sonra çıkışta yine işçilerin yoğun tepkisiyle karşılaştı. Jandarma aldığı geniş güvenlik önlemleri arasında grup temsilcilerini fabrikadan çıkartıp, araçlarına bindirdi ve fabrikadan güvenlik kordonu altında çıkarttı.

Grup temsilcilerinin fabrikadan ayrılmasıyla gerginlik sona erdi. Şeker İş Sendikası Yozgat Şubesi Başkanı Ömer Macit, fabrikaya gelerek yaptığı açıklamada, Türkiye'deki Şeker Fabrikalarının tamamının üretimden çekilip, Avrupa'dan şeker ihracat eden bir ülke konumuna gelmesini istemediklerini, bu nedenle de fabrikanın yabancılara satışını istemediklerini söyledi.

Macit, fabrikanın özelleştirilmesinin ardından, daha önce özelleştirilen fabrikalar gibi belirli bir süre sonra kapatılıp, işçilerin sokağa bırakılacağını ileri sürdü.
Macit'in açıklamalarının ardından işçiler, çeşitli sloganlar atarak dağıldı.