İsrail'de hayatını kaybeden gazeteci toprağa verildi

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısında hayatını kaybedenlerden İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nın internet sayfa sorumlusu, gazeteci Cevdet Kılıçlar (38), İstanbul'da toprağa verildi.

04 Haziran 2010 Cuma, 14:44
Abone Ol google-news

İstanbul Beyazıt Camisi'nde, cuma namazının ardından Cevdet Kılıçlar için cenaze namazı kılındı.

Namazın ardından Mavi Marmara Gemisi'nde hayatlarını kaybedenlerin isimleri teker teker okundu. Her ismin okunuşunun ardından katılımcılar, ''burada'' diye karşılık verdi.

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Gazze'ye insani yardım götüren ve saldırıya uğrayan gemide Müslüman, Yahudi, Hristiyan her dinden insanın bulunduğuna dikkat çekerek, bütün o insanların adalet için bir araya geldiklerini söyledi.

Yıldırım, saldırıda şehit olanların yüzlerine baktığında hiç hüzün göremediğini dile getirerek, ''Onlar şehit. Allah hepimize onların yolunda gitmeyi nasip etsin'' dedi.

Gemide bulunan ve Cevdet Kılıçlar'ın arkadaşı olduğu bildirilen Cüneyt Sarıyaşar da iyilik amacıyla yola çıkan geminin İsrail'in korsan saldırısına maruz kaldığını dile getirdi.

Sarıyaşar, Cevdet Kılıçlar'ın fotoğraf çekerken vurulduğunu dile getirerek, ''Cevdet kardeşim bir anda sağ ayağımın üzerine yıkıldı. Doğruluk yolunda öldü'' diye konuştu.

Yine gemide bulunanlardan Ramazan Kaya da Kılıçlar'ın olayları görüntülemek isterken hayatını kaybettiğini vurgulayarak, ''Elinde ne sopa ne bıçak ne başka bir şey vardı. Sadece fotoğraf makinesi ve flaşı bulunuyordu'' dedi.

Camideki törene, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kılıçlar'ın eşi Derya, kızı Gülhan ve oğlu Erdem, diğer akrabaları, gemide bulunanlar ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Törene, geminin yolcularından 13 aylık Kaan Türker Çetin de annesi Nilüfer Çetin ile birlikte cenazeye geldi.

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım'ın taziyede bulunduğu sırada eşi Derya Kılıçlar, ''O çok iyi bir eş ve babaydı. İnsanlık adına oradaydı ve insanlık adına öldü. Sadece fotoğraf çekiyordu. Sopa veya başka bir şey kullanmadı'' dedi.

Bu arada, yoğun kalabalık nedeniyle camideki tören sırasında zaman zaman izdiham yaşandı. Cevdet Kılıçlar'ın cenazesi, daha sonra omuzlara alınarak, Vezneciler'e kadar taşındı. Kılıçlar'ın cenazesi burada cenaze aracına konuldu.

Cenaze aracının arkasında kortej oluşturan grup, mezarlığa kadar yürüdü. Yaklaşık 2 saat süren yürüyüş boyunca sık sık '' Kahrolsun İsrail'' sloganları atıldı. Cevdet Kılıçlar'ın cenazesi daha sonra tekbirler ve dualar eşliğinde defnedildi.