"İzahat ve özür bekliyoruz"

Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada; İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye ile ilgili olarak yaptığı açıklamaları şiddetle kınandığını duyurdu.

12 Ocak 2010 Salı, 12:54
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in Filistin'e yönelik uygulamaları hakkında Ankara tarafından dile getirilen eleştiri ve uyarılara cevaben İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaların "esefle" karşılandığı belirtildi.

"Türkiye'nin bölgeye yönelik dış politikası lafzı ve ruhuyla tüm ülkelerin ve halkların barış, güvenlik ve istikrarının sağlanmasını, bu amaçla orantısız güç kullanımı ve izolasyon uygulamaları yerine diyaloğun, angajmanın ve barışçıl yöntemlerin öne çıkarılmasını amaçlamaktadır" denilen açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu doğrultudaki barışçıl girişimlerinin bölgede ve ötesinde takdir toplamakta olduğu ve münhasıran İsrail'in Gazze'deki kabulü mümkün olmayan uygulamaları ile politikalarına yönelik olduğu bildirildi.

Açıklamada, daha sonra şunlar kaydedildi:
"Türkler ve Yahudiler arasında İsrail Devleti'nin kurulmasından çok daha öncelere kadar uzanan köklü ilişkiler ve bizzat İsrail ile ilişkilerimizin genel dokusu, ülkemize bu uyarı ve eleştirilerde bulunma sorumluluğunu yüklemektedir.

Tarih boyunca Yahudiler her dara düştüklerinde Türkler kendilerine ellerini uzatmışlardır. Türkler ve Yahudilerin uzun birlikte yaşama tarihi karşılıklı saygı ve hoşgörü tarihidir. Dolayısıyla, (Türkiye'nin İsrail'e ahlak dersi verecek son ülke) olduğu yönündeki bizzat Yahudi halkının hafızasıyla bağdaşmayacak bu iddiayı reddediyoruz. Gerçekleri tahrif eden bu ifade tarihe karşı bir haksızlıktır."

Türkiye'de Yahudi aleyhtarlığının tahrik edildiği iddialarının da her türlü temelden yoksun olduğunu belirten Bakanlık, "Tarihi sicilimiz ve anti-Semitizmin bir insanlık suçu teşkil ettiği yönünde bizzat Sayın Başbakanımız tarafından yapılan açıklamalar bu iddianın mesnetsizliğinin en bariz kanıtıdır" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı açıklaması, "İsrail Dışişleri Bakanlığı açıklamasında yer alan Türkiye'ye yönelik ifadelerin iç siyasi mülahazalarla yapılan ve amacını aşan sözler olduğuna inanıyor, açıklamadaki ifadeleri şiddetle kınıyoruz" sözleriyle son buldu.

 

Bakanlıktan ikinci açıklama

Türkiye, İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısının Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuç Çelikkol ile yaptığı görüşme sırasında takındığı tavır ve bunu yansıtış biçimine ilişkin izahat ve özür beklediğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levi bugün Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu tarafından Bakanlığa çağrılarak, İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısının (Danny Ayalon) Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol ile yaptığı görüşme sırasında takındığı tavır ve bunu yansıtış biçimine ilişkin protestomuz iletilmiş, bu konu ile ilgili olarak izahat ve özür beklediğimiz bildirilmiştir" denildi.

Açıklamada, "Gerek yaptığı son açıklamalarda, gerekse Tel Aviv Büyükelçimizle yaptıkları görüşmedeki söylem ve davranışlarıyla diplomasiyle bağdaşmayan bir tutum sergilemiş olan İsrail Dışişleri Bakanlığını diplomatik nezaket ve saygı kurallarına uymaya davet ediyoruz. Bu vesileyle Türkiye'yi bir ahlaki sıralamaya tabi tutmanın hiç kimsenin haddi olmadığını vurgulamakta da yarar görüyoruz" denilerek, Tel Aviv Büyükelçisi Çelikkol'a yapılan muamele ile ilgili olarak telafi edici adımların atılmasının beklendiği kaydedildi.

 

BÖYLE NEZAKETSİZLİK OLAMAZ