İzmir Agorası ortaya çıkıyor

Kent merkezinde "dünyanın en büyük antik agorası" kabul edilen İzmir Agorası, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 26.8 milyon liralık kamulaştırması ve 105 bina yıkımı ile büyük ölçüde ortaya çıkarıldı.

12 Nisan 2010 Pazartesi, 07:23
Abone Ol google-news

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi İzmir Agorası'nda sürdürdüğü çalışmalarda kamulaştırma ve yıkımlar ara vermeden devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından etap etap kamulaştırma çalışmaları süren tarihi Agora'da yıkılan bina sayısı 105'e ulaşırken, Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy başkanlığında yürütülen arkeolojik kazı çalışmaları da aynı hızda sürdürülüyor. İzmir Arkeoloji Müzesi ile Büyükşehir Belediyesi Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıkları Koruma Şube Müdürlüğü'nden uzman gözlemciler, hem yıkımlar sırasında hem de molozların kaldırılması aşamasında çalışmalara gözlemcilik yapıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk kamulaştırmalarına 1997 yılında başlanan, ilk yıkımı ise 2005 yılında gerçekleştirilen tarihi alanda, "Agora ve Çevresi Koruma, Geliştirme ve Yaşatma Projesi" çerçevesinde bugüne kadar 26 milyon 808 bin 987 liralık kamulaştırma bedeli ödedi. Toplam 21 bin 987 metrekarelik alandan 18 bin 337 metrekaresini kamulaştırarak tapusunu alan Büyükşehir Belediyesi, geri kalan bölümleri kamulaştırmak için de çalışmalarını sürdürüyor.