İzmir Barosu'ndan olağanüstü genel kurul çağrısı

Türkiye Barolar Birliği’nin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda adli yıl açılış törenine katılmasına tepki amaçlı İstanbul ve Adana barolarının olağanüstü genel kurul çağrısına İzmir Barosu’da katıldı.

06 Eylül 2019 Cuma, 15:33
Abone Ol google-news

İzmir Barosu, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Fevzioğlu'nun söz ve eylemleriyle ülke demokrasisine, hukuk devleti ilkelerine, avukatlık mesleğine, ve baroların kimliğine zarar verdiğini belirterek olağanüstü genel kurul çağrısı yaptı.

İzmir Barosu, son günlerde tartışma konusu olan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu'nun, kendilerini temsil etmediğini ve TBB'nin kurumsal kimliğine zarar verdiğini belirterek olağanüstü genel kurul çağrısı yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada,"Türkiye Barolar Birliği, bu tavrı nedeniyle, Avukatlık Kanunu 109. maddesinde belirtilen bütün baroların katılmasıyla oluşan bir kuruluş olması niteliğini kaybetmiştir. Bizi temsil etmediğini daha önce belirttiğimiz, söz ve eylemleriyle ülke demokrasisine, hukuk devleti ilkelerine, avukatlık mesleğine, Barolara ve TBB’nin kurumsal kimliğine zarar veren TBB Başkanının, bu görevi sürdüremeyeceği anlaşıldığından gereğinin yapılması için Avukatlık Kanununun 115. maddesi çerçevesinde Türkiye Barolar Birliğini olağanüstü genel kurula çağırıyoruz. Barolarımız, hukuku teferruat olarak görmeyen, mesleğe tutkuyla bağlı, avukatların haklarından ve Baroların bağımsızlığından ödün vermeyen Birlik Başkanları çıkarmaya her zaman muktedirdir" dedi.