Kaçırılan Türk mühendisler serbest bırakıldı

Afganistan'da sekiz ay önce kaçırılan dört Türk mühendis serbest bırakıldı. Mühendislerin teslim edilmelerinin ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile eşi Sare Davutoğlu, Türk mühendislerin ailelerini arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

04 Eylül 2011 Pazar, 11:58
Abone Ol google-news

Afganistan'da bir inşaat şirketinde çalışan ve sekiz ay önce 26 Aralık'ta Taliban tarafından kaçırılan dört Türk mühendisin dün akşam serbest bırakıldığı ve bugün Kızılhaç'a teslim edildiği bildirildi.

Gazni yakınlarındaki AFP muhabirine göre, Hacı Zahir adlı bir aşiret lideri, mühendisleri Gazni kenti yakınlarında Uluslararası Kızılhaç Komitesi heyetine teslim etti. Kaçırılanlardan İmam adlı kişi, "işkence görmediklerini" söyledi. Aşiret lideri Hacı Zahir de "fidye ödenmediğini" belirtti.

Zabihullah Mücahid adlı Taliban sözcüsü, "dört Türkü dün akşam Paktika vilayetinde serbest bıraktıklarını, Türklerin, Ramazan Bayramı ve Müslüman olmaları dolayısıyla serbest bırakıldığını" belirterek, bu kişilerin asker olmadığını ve çalıştıkları şirketin Türk ordusuyla ilişkisi bulunmadığını söyledi.

Davutoğlu ailelerle telefonda görüştü

Mühendislerin teslim edilmelerinin ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile eşi Sare Davutoğlu, Türk mühendislerin ailelerini arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti. Davutoğlu, İsmail Sağlam'ın ağabeyi Bayram Ali Sağlam ve Metin Ok'un ağabeyi Ramazan Ok ile Sare Davutoğlu da Metin Ok'un eşi Zinet Ok ve İmam Atlı'nın ablası Songül Yıldız ile telefonda görüştü.

 

Serbest bırakılan 4 mühendis Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği'ne ulaştı

Afganistan'da bir inşaat şirketinde çalışmakta iken kaçırılan ve dün serbest bırakılan dört Türk mühendisin Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliğine ulaştığı bildirildi. Edinilen bilgiye göre, sekiz ay önce 26 Aralık'ta Taliban tarafından kaçırılan İsmail Sağlam, Metin Ok, İmam Atlı ve Cafer Ferhat, bu sabah Bolgedelo Polonya İl İmar Ekibi yerleşkesine getirilmişti. Mühendislerin, Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliğine salimen ulaştığı öğrenildi.