‘Kamu zararı ödensin’

ODTÜ yolu davasına yürütmeyi durdurma kararının ardından mimarlar, ODTÜ Rektörü Verşan Kök ve eski ABB Başkanı Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, “Kamu zararı Melih Gökçek ve Verşan Kök’ten tazmin edilmeli” dedi.

19 Temmuz 2019 Cuma, 22:24
Abone Ol google-news

Ankara 9. İdare Mahkemesi, Bilkent Şehir Hastanesi’ne yol açmak için ODTÜ arazisinde binlerce ağacın katledildiği davada karar verdi. Mimarlar Odası’nın Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne karşı açtığı davada planların yürütmesini durdurdu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi kararın ardından, ODTÜ yolu ağaç katliamı sorumlusu olarak belirttikleri Rektör Prof. Dr. Verşan Kök ve Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu.
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan karara ilişkin “Adalet bir kez daha geç geldi ve ODTÜ’de binlerce ağaç bir gecede katledildi. 110 metrelik yolun açıldığı ormanlık alanda ODTÜ o gece yüksek yoğunluklu bir savaş ortamını yaşadı. Yüzlerce iş makinesi, kamyonlar, çevik kuvvet eşliğinde ODTÜ’yü, ekolojik bütünlüğümüzü, kentimizi ve yaşamlarımızı tahrip etti. Şimdi neredeyse iki yıl sonra gelen adalet, haklılığımızı bir kez daha ortaya koydu ama o gece ODTÜ’de 80 milyonun gözü önünde işlenen katliamdaki acılarımızı dindiremedi. Şimdi bu tahribatı yaratanlardan hesap sormak ve ODTÜ’de iyileştirici uygulamalar yapmak zorunluluğumuzdur. ODTÜ ormanında telafisi mümkün olmayan zararlar veren Verşan Kök ve Melih Gökçek hakkında bir kez daha suç duyurusunda bulunduk” şeklinde konuştu.

Ankara için fırsat
Candan, “ODTÜ yolunun iptali kararı kenti bilimsel bilginin ve ilgili disiplinlerin ortak işbirliği içerisinde yönetmeyen anlayışların Ankara’ya verdiği tahribatın bir kez daha hukuk önündeki kanıtıdır. Kök’ün aynı anlayışla şimdi bir kez daha ODTÜ’ye ihanet ettiğini kavaklıktaki ağaçların kesilmesinde çok yakın zamanda yaşadık. ODTÜ’ye telafisi mümkün olmayan zararlar vermeye devam edeceği hal ve tavırlarından belli olan Rektörün de acilen ODTÜ’den uzaklaştırılması ve yönetim yetkisinin yürütülmesinin durdurulması gerekmektedir. Ankara’nın korunması için açtığımız yüzlerce dava, Ankara’nın yeniden onarılması için bir fırsattır. ODTÜ yolu ve kavaklık ağaçlandırılmalı, kamu zararı Melih Gökçek ve Verşan Kök’ten tazmin edilmeli” ifadelerini kullandı.