Karganın neden olduğu yangında 500 dönüm orman kül oldu

Batman'ın Berişi İlçesi'nde yüksek gerilim hattına çarpan karganın neden olduğu anız yangınında, 500 dönümlük ormanlık alan kül oldu.

07 Temmuz 2015 Salı, 12:05
Abone Ol google-newsBeşiri İlçesi girişinde bulunan Raşit Zengin Hatıra Ormanı'nda dün gece bir karganın yüksek gerilim hattı teline çarpması ve tellerin kısa devre yapması ile oluşan kıvılcım ile yangın çıktı. Önce anızların tutuşması ile başlayan yangın daha sonra ormana sıçradı. Çam ile fıstık ağaçlarının da bulunduğu 500 dönümlük alan alevler içinde kaldı. Belediye itfaiye, Özel İdare, Orman İşletme Müdürlüğü, TPAO ve emniyetin TOMA araçları ve Jandarma ekiplerinin müdahalesiyle alevler üç saatte kontrol altına alınabildi. İlçe sakinlerinden Bayram Özel, 30 yıl önce ilçe sakinlerinin Kira Dağı vadisine kazandırdığı ormanlık alan bir kıvılcımla yok olduğunu belirterek, "Tarladaki anızdan başlayan yangının rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçradı. İlçemizin tek piknik alanı olan ormanın büyük bir bölümü yandı. Yüzlerce fıstık ağacı ve çam yok oldu. Ayrıca topraktaki canlılar da zarar gördü. Yüksek gerilim hatlarından görünmez bir vaka ormanımızı kül ett" dedi.

Yetkililer, yangına elektrik tellerine çarpan bir karganın tellerin bir birine değmesi sonucu oluşan kıvılcımdan çıktığını belirtti. Beşiri Kaymakamı Ayşe Şeyda Çağlar, Belediye Başkanı Mustafa Öztürk ve ilçe yöneticileri, yangına müdahalede bulunan itfaiye ekiplerini yönlendirdi. İş-Kur'un görevlendirdiği orman bekçilerinin görev yapmadığını belirten Beşiri'nin İkiköprü Belde Belediye Başkanı Osman Karabulut, "İş-Kur'un ormanlarda çalıştırdığı orman bekçileri maalesef görevlerinin başında değil. Eğer, o görevliler ormanda olsaydı belki de bu kadar tahribat yaşanmayacaktı. Koca bir orman ihmalkarlık yüzünden belkide yok oldu" diye konuştu.