Kazan dairesinde sıra dayağı iddiası

AYDIN'ın Buharkent İlçesi'nde Zafer Ortaokulu'nun hizmetlisi E.Y.'nin (45) okulun 5 öğrencisini kazan dairesine kilitleyip sıra dayağından geçirdiği ileri sürüldü.

21 Kasım 2014 Cuma, 13:00
Abone Ol google-news

 

Veliler, bir gün öncede başka bir öğrenciyi de dövdüğü ileri sürülen E.Y. ve buna göz yumduğu iddia edilen müdür yardımcısı M.K.'den (48) şikayetçi oldu. Buharkent İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Yıldız, konuyla ilgili soruşturma başlattıklarını söyledi.

Zafer Ortaokulu 6'ncı sınıf öğrencilerinden M.B. dün ailesine, okulda hizmeti olarak görev yapan E.Y.'nin kendisini ve 4 arkadaşını okulun bodrum katındaki kazan dairesine kitleyip, sopayla sıra dayadığından geçirdiğini anlattı. Bunun üzerine M.B.'nin ailesi diğer 4 öğrencinin aileleriyle görüştü. Diğer öğrencilerin de dövüldüklerini söylemeleri üzerine aileler soluğu polis merkezinde aldı. Buharkent Devlet Hastanesi'nden darp raporu alan öğrencilerin aileleri, daha sonra İlçe Emniyet Amirliği'ne gidip hizmetli E.Y. ve öğrencilerin dövülmesine göz yumduğu ileri sürülen müdür yardımcısı M.K.'den şikayetçi oldu.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ'NDEN AİLELERE DESTEK

Olayın ortaya çıkmasının ardından Buharkent İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma başlattı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Yalçın, olayı bizzat takip ederek hastanede ve polis merkezinde öğrencilerin başından ayrılmadı, ailelerine destek verdi. Öğrencilerden M.B., olaydan bir gün önce arkadaşlarıyla parkta oynarken, hizmetli E.Y.'nin yanlarından geçtiğini belirtip şunları anlattı:

"İçimizden biri hizmetliye adıyla bağırdı. Buna kızan hizmetli E.Y., 'Sizinle yarın görüşeceğiz' diyerek bizi tehdit etti. Sabah ise okulun önünde sıraya girdiğimizde beni müdür yardımcısı M.K. yanına çağırdı. Odasına gitmemi söyledi. Odasına gittiğimde hizmetli E.Y. beni bekliyordu. Benden parkta birlikte oynadığım arkadaşlarımı çağırmamı istedi. Sırada bekleyen diğer arkadaşlarım O.Y., M.K., Ş.S. ve T.B.'yi de alıp odaya tekrar döndüm. Hizmetli E.Y. daha sonra bizi bodrum kattaki kazan dairesine indirip, kapıyı kilitleyip, sıra dayağından geçirdi. Sürekli olarak, 'Sizi bir saat dövme iznim var' diyordu. Önce eline ince bir sopa aldı. Ancak, daha sonra bu size az gelir diyerek, daha kalın bir sopa alıp ellerimize defalarca vurdu. Çok korktuk."

Öğrencilerden O.Y. de, yediği dayak nedeniyle ellerinin kalem tumayacak kadar çok acıdığını söyledi.

BİR GÜN ÖNCE DE BAŞKA BİR ÖĞRENCİYİ DÖVMÜŞ

Olayının ortaya çıkmasından sonra okulda hizmetli E.Y. tarafından bir gün önce dövüldüğünü ileri süren öğrenci M.D. de şikayetçi oldu. M.D., çarşamba günü hizmetli Yıldız'ın çimlere bastığı gerekçesiyle okul müdür yardımcısı M.K. ve öğretmenlerin önünde kendisini dövdüğünü, kimsenin müdahale etmediğini anlattı.

'OKUL YÖNETİMİ NASIL BİR YETKİ VERMİŞ?'

Öğrencilerden T.B.'nin ağabeyi Mert Berber, okulun eğitim yuvası olduğunu, dayağın kabul edilemez olduğunu kaydederek şöyle konuştu:

"Ben kardeşime bir tokat dahi atmazken, bir hizmetli nasıl olur da kazan dairesine götürüp, çocukları sıra dayağına çeker? Bu cesareti kimden alıyor. Okul yönetimi bu kişiye nasıl bir yetki vermiş ki çocukları dövüyor, kimse de buna ses çıkarmıyor? Çocuklar korktukları için bize söylemedi, aralarından birinin anlatmasıyla olay ortaya çıktı. Hizmetli ve okul yönetiminden şikayetçi olduk."

MÜFETTİŞ İSTENDİ

Buharkent İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Yalçın, olayla ilgili kendilerine henüz şikayet gelmediğini belirterek, "Gün içinde bize ulaşan herhangi bir şikayet yok. Ancak biz akşam olayı duyar duymaz, inceleme başlattık. Hemen çocuklarımızın yanına gelerek olayı öğrendik. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden müfettiş istedik. Olayla ilgili adli inceleme başlatıldı, biz de idari soruşturma başlattık" dedi.

Öte yandan hizmetli E.Y.'nin polisteki ifadesinde öğrencilere sadece birer defa vurduğunu söylediği, müdür yardımcısı M.K.'nin ise, olaydan kendisinin haberinin olmadığını söylediği belirtildi.