Kerry: Suriye rejimini değiştirme amacında değiliz

Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Moskova'da üç saati aşan görüşmeler yapan Kerry, ABD ve ortaklarının Suriye rejimini değiştirme amacında olmadığını söyledi.

16 Aralık 2015 Çarşamba, 12:00
Abone Ol google-news
<video:449024>

"Biz, Esad'in gelecekte Suriye lideri olabileceğini düşünmediğimizi söyledik" diyen Kerry, ancak bugün Moskova ile aralarındaki fikir ayrılıklarına odaklanmadıklarını ifade etti.

Ayrıca Kerry, görüşmede siyasi bir süreçten bahsettiklerini ve bu bunun sonucunda Suriye halkının ülkelerinin geleceği için bir seçim yapabileceğini de konuştuklarını açıkladı.

OPERASYONLAR KONUSUNDA BİLGİ PAYLAŞIMI GÜNDEMDE

Suriye'de IŞİD'e karşı yürütülen operasyonları da görüştüklerini söylen Kerry, "Kimin hangi bölgede operasyon yürüttüğünü ve güvenlik güçlerimizin bundan haberdar olmasını da görüştük." şeklinde konuştu. Kerry, "IŞİD'in bölgedeki ve tüm ülkeleri tehdit ettiğinde hemfikiriz" dedi.

Kerry, Putin'e IŞİD ile mücadelede ABD'nin işbirliği yapma konusundaki isteğini de ilettiğini belirtti.

PUTİN: SURİYE KRİZİNE BİRLİKTE ÇÖZÜM ARIYORUZ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, Rusya’nın ABD ile birlikte Suriye'deki krize çözüm aradığını belirtti. Suriye’ye istikrar getirilmesi konusunda ABD’nin tekliflerini değerlendirmekten memnun olduklarını söyleyen Putin “Dışişleri Bakanımız Sergey Lavrov, kapsamlı şekilde değerlendirilmesi gereken teklifleriniz konusunda tarafıma ayrıntılı bilgi verdi. Sizinle görüşme ve tüm bu konuları değerlendirme imkânını bulmaktan memnun oldum” dedi.