KEY listeleri Emlak Bankası'na bildirilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapılan itirazların işlemlerinin tamamlanmasının ardından KEY alacak olanların yardım tutarlarına ilişkin listelerin Emlak Bankası'na bildirileceğini kaydetti.

29 Ocak 2009 Perşembe, 13:54
Abone Ol google-news

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, BBP Genel Başkanı ve Sıvas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu'nun KEY ödemeleriyle ilgili soru önergesini yanıtladı. Konut Edindirme Yardımı hak sahiplerine ilişkin listelerin 27 Temmuz 2008 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandığını hatırlatan Bakan Çelik, bu listelerde isimleri yer almayan ancak KEY almaya hak kazandığını ileri süren kişilerin üç ay içinde başvuruda bulunmalarının öngörüldüğünü söyledi.

İtirazlar için başvuru tarihinin 20 Ekim 2008 tarihinde sona erdiğini belirten Bakan Çelik, şunları kaydetti:
"Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan başvuru sayısının öngörülen başvuru sayısından çok daha fazla olması nedeniyle, söz konusu başvuruların incelenmesi ve yapılması gereken işlemlerin anılan kanunda belirtilen süre içerisinde yetiştirilemeyeceği değerlendirilmiş olduğundan, Hazine Müsteşarlığından konut edindirme yardımına müstehak olduğunu ileri sürenlerden, hak sahibi bulunanların tasfiye halinde Emlak Bankası A.Ş'ne bildirilmesi gereken sürenin uzatılması yönünde yasal düzenleme yapılması hususunda girişimde bulunulması talep edilmiş ve bu süre bütçe kanunu ile uzatılmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan itirazların işlemlerinin tamamlanmasını müteakip, konut edindirme yardımına müstahak olanların yardım tutarlarına ilişkin listeler Emlak Bankası'na bildirilecektir"