Kivi yok, talep çok

Rize Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Nevzat Paliç, geçen yıl Karadeniz'in doğusundan Sarp'a kadar olan bölgede 15 bin ton civarında kivi üretildiğini, bu yıl ise rekoltenin 3-4 bin ton civarında gerçekleştiğini söyledi.

30 Aralık 2013 Pazartesi, 11:28
Abone Ol google-news

Rize Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Nevzat Paliç, Doğu Karadeniz'de oldukça kaliteli kivi yetiştirildiğini belirterek, "Bu yıl kivi üretimi az ancak ürün kalitesi çok yüksek oldu. Trabzon'dan Sarp'a kadar olan bölgedeki ürünlerin aroması daha farklı. Doğu Karadeniz'de damak tadı bakımından çok kaliteli kivi yetiştiriyor. İklim ve hava şartları kivinin kalitesini artırıyor'' dedi.

Türkiye'de kiviye talebin fazla olduğunu, talebi karşılayamadıklarını ifade eden Paliç, şöyle devam etti: "Türkiye genelinde 30-40 bin ton kivi üretimi, 70 bin tonun üzerinde tüketim var. Üretimi artırdığımız zaman tüketimde artacaktır. Kivinin pasta, reçel, dondurma ve meyve suyu olmak üzere birçok alanda kullanılabiliyor. Bu yıl herhangi bir satış sorunu çekmedik. Bu yıl geçen yıllara oranla daha kaliteli kivi üretildi ancak üretim yeterli olmadığı için talebi karşılayamadık. Geçen yıl 15 bin ton civarında bir kivi üretilmişti. Üretimi 60 bin ton civarlarına çıkarabiliriz. Bu kapasite bölgemizde mevcut."

Paliç, kivinin yüksek gelir getiren tarım ürünü olduğunu vurgulayarak, ''Rize'de yılda 40 bin ton kivi üretecek kapasite var. Ülke genelindeki tüketim ise 70 bin ton civarında. Tüketim gelecek yıllarda daha da artabilir. Buradaki eksiğimiz kivilerimiz kayıt altında değil. Topraklarımız çaya tahsis olduğu için üreticilerimiz topraklarını kivi bahçesi olarak kayıt altına alamıyor. Bu da üreticimize zarar veriyor" dedi.

 

Soğuk hava deposu

Paliç, yeterince soğuk hava deposu olmadığı için kivinin düşük fiyata satıldığını belirterek, şunları söyledi: "Bu durumdan üreticilerimiz de tedirgin oluyor. Bazı üreticilerimiz kivilerini kestiğini söylüyor. Ben kesmemelerini tavsiye ediyorum. Üreticilerimiz zaman zaman kivim çok az para ediyor ve satamıyorum' diye sitemlerde bulunuyor. Bu bölgede yeterli depomuz olursa o zaman kivimizi pazarlayabilir duruma geleceğiz. Üreticimiz de daha çok kivi yetiştirmeye devam edecek. Bölgede yeterli soğuk hava deposu olmadığından yıldan yıla yükselen üretim seviyemiz bir anda durma noktasına geldi. Bunu fırsat bilenler üreticilerimizin kivilerini ucuza almaya çalışıyor. Üreticilerimizin güvencesi olduğu zaman o imkanı bulamayacaklar. Kivi o zaman gerçek değerinde satılacak. Bölgemizde yapılacak soğuk hava deposu üreticilerimiz için faydalı olacaktır."

Doğu Karadeniz'de üretilen kivinin tamamını yurt dışından talep eden ülkeler olduğunu söyleyen Paliç, "Ülkemizde yeterli üretim yok. Tükettiğimizin yarısını bile üretemiyoruz. Üretimimiz arttığı zaman inanıyorum ki kivimizi yurt dışına rahatlıkla satabiliriz. Çünkü kivimiz kaliteli ve organik. Yurt dışına ihraç etmemiz için de yeterli üretim miktarına ulaşmamız gerekiyor" diye konuştu.