Konuşması ayakta alkışlandı

Antalya Büyükşehir Belediyesi AKSAV işbirliğinde düzenlenen 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin açılış törenine Rutkat Aziz'in konuşması damga vurdu.

09 Ekim 2011 Pazar, 12:26
Abone Ol google-news

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür ve Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğinde düzenlenen 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, ''Açılış ve Onur Ödülleri Töreni'' ile başladı.

Alman RTL televizyonundan Nazan Eckes'in sunduğu gecede, Tuncel Kurtiz, Perran Kutman, Engin Çağlar, Halit Akçatepe, Mehmet Dinler ve dünyaca ünlü sanatçı Rustam Ibragimbekov'a 'Yaşam Boyu Onur Ödülü' verildi. Gecede, Rutkay Aziz, ''Sanatta Sosyal Sorumluluk'', Suna Selen ''Yıldırım Önal Anı'', ''Godzilla'' lakaplı sinema emekçisi Selahattin Geçgel ise ''Emek'' ödülü aldı.

 

Ayakta alkışlandı

Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği Başkanı Rutkay Aziz'e ödülünü, Zuhal Olcay verdi. Olcay, ''Sen güzel ve aydınlık ülkemizin teminatı olarak gördüğüm sanatçılardan birisin'' dedi.

1979 ve 1980 yıllarında sansür ve darbe nedeniyle yapılamayan film yarışmalarının ödüllerinin 30 yıl sonra sahiplerini bulacağını belirten Rutkay Aziz, bunun tüm dünyaya örnek olması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Umarım faşizm ve darbe döneminden geçen ülkelerin sinemacıları da bu örneği kendi ülkelerinde paylaşırlar. Dilerim bu ödülü hak etmişimdir. Ola ki moda deyimle 'bir döneklik' olursa, bu verdiğiniz ödülü özgürce geri alma hakkına sahipsiniz. Gerçek sanatçılar ülkesinin ve dünyanın gerçeklerine tanık olmakla yükümlüdür. Benim ülkemde tanık olduğum, hukukun üstünlüğünün yittiği, adaletsiz bir kalkınma girişiminin hızla yol aldığı, parasız eğitim pankartı açan öğrenci arkadaşımın 16 ay hapis yatması... ama Şili de o çocukların devrim yapması...

Dünyanın hiçbir ülkesinde kadın, çocuk bu kadar tacize, cinayete maruz kalmıyor. Goethe'nin dediği gibi 'dünyanın en tehlikeli hali cehaletin örgütlü eyleme geçme halidir'. Bu da benim ülkemin bir gerçeğidir. Dünyanın gerçeği, savaş çığlıkları, açlık, işgal, sömürü... İşte gerçek sanatçılar bunlara tanık olmakla yükümlüdürler. Sinema, Şarlo'nun dediği gibi 'bir barış sanatıdır' ve kendi içindeki o barış niteliğini koruyarak hem ükeme hem Türkiye'ye hem de dünyaya demokrasi, özgürlük barış ve insanlığa katkı sağlayacaktır bu festivalinde bu katkıyı sağlamasını diliyorum.''

Rutkay Aziz'in konuşmasını salondaki sanatçılar ve izleyiciler ayakta alkışladı.


''Perihan Abla'' ödülü ağlayarak aldı

Perran Kutman'a ödülünü, ''Perihan Abla'' adlı televizyon dizisinde ''Şakir'' karakterini canlandıran rol arkadaşı Şevket Altuğ verdi. Çok duygulandığını belirten Şevket Altuğ, ''Bence Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük kadın oyuncularından birine bu ödülü vermek büyük onur. Daha yapacağın çok iş var'' dedi.

Şevket Altuğ ile çok iyi dost olduklarını belirten Kutman da, gözyaşlarına hakim olamadı.

''Hep bir altın portakalım olsun istemiştim'' diye espri yapan Kutman, bugüne kadar festivalde ödül alamayışını ise bir fıkrayla anlattı.

Kutman, şöyle konuştu:

''Bir adam Tanrı'ya hep dua edermiş, piyangodan en büyük ikramiye bana çıksın diye, Tanrı cevap vermiş, (Hiç bilet almıyorsun ki). Benim hiç altın portakal alacak filmim olmadı. Ama 46 yıl sonunda tüm meslek hayatımın özeti olan yaşam boyu onur ödülünü aldım. Çok teşekkür ediyorum. Annem bir şey rica etti, Tayvan atasözünü burada söylememi istedi. Kuğuların suyun yüzündeki sakin duruşu sizi aldatmasın, onların suyun altında ne kadar çaba harcadığını biliyor musuz? Bence bu söz sanatçıları çok iyi anlatıyor.''

Perran Kutman, Şevket Altuğ'a da, ''Altın dost'' ödülü için teşekkür etti. Kutman, ''(İki elim ateşte olsa yanında olacağım) dedi. Çok teşekkür ediyorum'' dedi.
 

Akçatepe'ye ödülünü Tarık Akan verdi

Usta oyuncu Halit Akçatepe ise ödülünü Tarık Akan'dan aldı. Akan ile 40 yıldır dost olduklarını anlatan Akçatepe, 1943 yılında sinema oyuncusu olduğunu ve bugünlere geldiğini söyledi.

Babasının oyuncu olmasını istemediğini, onu kırmamak için okulunu da bitirdiğini belirten Akçatepe, ancak oyunculuğu çok sevdiğini kaydetti. Akçatepe, okulu bitirip yine de oyunculuk yaptığı için babasının kendisine ''Okumuş serseri'' dediğini anlattı.

Akçatepe, 48. Festival'in jürisinin kadınlardan oluştuğunu da hatırlatarak, ''Kadınların elinden ödül almak yazılmış bahtıma. Teşekkür ediyorum. İnşallah 148. yılda buluşmak üzere, Allah'a ısmarladık'' dedi.
 

''Godzilla'' ödülünü aldı

Metin Erksan tarafından ''Godzilla'' lakabı takılan sinema emekçisi Selahattin Geçgel'e ödülünü Şerif Sezer verdi.

Şerif Sezer, Türk sinemasının en vefakar emekçilerinin set işçileri olduğunu belirterek, ''600 filme yakın filminde imzası olan Geçgel'e ödülünü vermekten onur duyuyorum'' dedi.

Geçcel ise sahneye Tuncel Kurtiz'i çağırarak kendisini anlatmasını istedi. Bunun üzerine sahneye gelen Kurtiz, ''En son Ömer Kavur'un Akrebin Yolculuğu'nda birlikte çalıştık. Koskoca çanı alıp tepeye çıkardı. Omuzları çöktü ama işini bırakmadı. Yeşilçam'ın bütün teknisyenleri ve set işçileri nezdinde sevgiyle kucaklıyorum. Sağolasın Godzilla'' diye konuştu.
 

Kurtiz'in ödülünü Jane Birkin verdi

Tuncel Kurtiz'e ise ödülünü İngiliz Şarkıcı Oyuncu Yönetmen Jane Birkin verdi. Birkin, ödülü vermek için çıktığı sahnede Kurtiz'in elini öptü.

Tuncel Kurtiz, ''Yılmaz Güney bana iki kanat taktı. 'Umut' ve 'Sürü'. Ben bu iki kanatla Avrupa'da uçtum. Yılmazcığıma buradan tekrar teşekkür ediyorum. Bana hayat verdi'' dedi.

Türk sinemasının usta isimlerinden Suna Selen de ödülünü Salih Güney'den aldı. Selen, ödül için teşekkür ederken, Salih Güney, Selen'in Türk sinemasının en hanımefendi sanatçılarından biri olduğunu söyledi.

Zuhal Olcay ve Jane Birkin'in şarkılarıyla renk kattığı gecenin sonunda ödül alan sanatçılar birlikte fotoğraf çektirdi.