Köpeğe tecavüze 4 yıl hapis istendi

İstanbul Kağıthane'de köpeğe tecavüz ederken güvenlik kamerasına yakalanan ve hayvanseverler arasında infial yaratan H.Y. için 4 yıl hapis istendi.

07 Kasım 2014 Cuma, 10:46
Abone Ol google-news

İstanbul Kağıthane'de yaklaşık üç ay önce H.Y. adlı vatandaş bir köpeğe tecavüz etmiş, tecavüz anı güvenlik kamerasına yansımıştı. "Nilayım" adındaki köpeğe tecavüz edilmesiyle ilgili dava açıldı. Tecavüz zanlısı H.Y.'nin 4 yıl hapsi isteniyor.

MALA ZARAR VERME SUÇU

Kağıthane Hamidiye Mahallesi’nde meydana gelen köpeğe tecavüz olayı hakkında Savcı Zeynel Sarıbuğa, iddianamede hazırladı. Sokakta yaşayan Nilayım’ın sahibi Gazi Güven iddianamede müşteki olarak yer aldı.

Şüpheli H.Y.’nin 17 Ağustos 2014’te saat 02.00 sularında köpeğe tevacüz ettiği görgü tanıklarının ifadesiyle belirtildi. İddianamede, H.Y.’nin 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nu ihlal ettiği belirlendi. Buna göre, H.Y. hakkında Türk Ceza Kanunu'nun ‘Hayasızca Hareketler’ ve ‘Mala zarar verme’ suçlarında işlem yapılması talep edildi. İstenen bu cezaların üst sınır karşılığı 4 yıl hapis cezası.

ADALETİN HER CANLI İÇİN TECELLİ ETMESİ GEREKİR

Hazırlanan iddianame İstanbul 63. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması 27 Kasım’da görülecek. Nilayım’ın sahibi Gazi Güven’in avukatı Yasemin Babayiğit, aynı zamanda İstanbul Barosu Yüretme Kurulu Üyesi. Babayiğit, Baro'nun Hayvan Hakları Komisyonu’nun da davayı takip etme konusunda talepte bulunduğunu anlattı. Taleple ilgili değerlendirme ilk duruşmada yapılacak. Eğer talep mahkeme tarafından kabul edilmezse, komisyon gözlemci sıfatıyla davayı takip edecek.

Avukat Babayiğit, iddianamede şüpheli hakkında TCK maddelerine göre işlem yapılmasının sevindirici olduğunu ancak hayvanların 'sahipli' ve 'sahipsiz' olarak ayırt edilmesinin doğru olmadığını belirterek şunları söyledi: “Ayrım yapılmaksızın hayvana yönelen her türlü şiddetin 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda düzenlenmesi gereken ağır yaptırımlara tabi olmasını dilerdik. Adaletin her canlı için tecelli etmesi gerekir. Hayvanlara adaletin sağlanabilmesi için kanunun para cezasına çevrilmeyen daha güçlü düzenlemelere ihtiyacı var. Çünkü her zaman söylediğimiz gibi, kanuna aykırı eylemler zinciri hayvanla başlar, çocuk ve kadına yönelik şiddetle devam eder.”

TECAVÜZ GÖRÜNTÜSÜ KAMERAYA YANSIMIŞTI

Kağıthane Hamidiye Mahallesi'nde bir binanın güvenlik kamerasına tüyler ürperten görüntüler yansıdı. H.Y. adlı vatandaş köpeğe dakikalarca tecavüz ediyor.

Mahalle sakinleri köpeklerin davranışlarında günlerdir anormallik olduğunu ancak ne olup bittiğini güvenlik kamerasını izledikten sonrasında anladıklarını anlattı.

Kamera kayıtlarına göre tarih 17 Ağustos. Saat gece 02.00.Sokakta birkaç köpek görünüyor. 1 saatlik kaydın 25. dakikasında araçların arasından orta yaşlarda, beyaz gömlekli, seyrek saçlı, kirli sakallı kimliği belirsiz bir kişi sokaktaki köpeklerin birini yakalıyor.

Merdivenlerde tuttuğu köpeğe önce eliyle tacizde bulunuyor. Daha sonra köpeği apartmanın merdiven boşluğuna götürüyor. Burada devam eden taciz yaklaşık 30 dakika devam ediyor.

Sosyal medyada dün akşam saatlerinde video özellikle hayvanseverler arasında hızla yayıldı. Hamidiye Mahallesi Nar Sokak’ta yaşayan mahalle sakinleri dün polise güvenlik kamerasının kayıtlarını götürerek kimliği belirsiz zanlının bulunması için şikayette bulundu.

ÖNCE KÖPEĞİ SEVİYORMUŞ NUMARASI

YouTube'a videosu da yüklenen sapığın yaptıkları an be an güvenlik kamerasında yer alıyor. Önce merdivenlerde köpeğe sevgi gösteren sapık, etrafta kimsenin olmadığından emin olana kadar bekliyor.

SONRA TECAVÜZ EDİYOR

Etrafta kimsenin olmadığından emin olan sapık hayvanı boynundan yakalayarak zemin kattaki merdiven boşluğuna sürüklüyor. Dehşete düşüren görüntülerde sapık adam hayvana dakikalarca tecavüz ediyor.

Yoldan geçen arabalara bile aldırmayan köpek sapığı tecavüzün ardından hayvanı serbest bırakıyor. Ardından da merdivenlerden çıkıp hiçbirşey olmamış gibi sokak karanlığına karışıyor. Sapığın kameraya en yakın olduğu noktada yüzü net bir şekilde görülüyor.

Mahalle sakinlerinden şarkıcı ve aynı zamanda hayvan aktivisti Sevcan Orhan, olayı şöyle anlattı: “Olay benim yaşadığım yerin yan sokağında meydana geliyor. Sokaktaki o köpekleri hepimiz bakıyoruz. Köpeklerin son zamanlarda davranışları bozulmuştu. Kayıtlarda tecavüze uğrayan köpek çok uysaldır. Son günlerdi bizden kaçmaya başladı. Bazı hayvanların yürüyüşü bile değişmişti. Hatta bazılarının cinsel organında yaralar vardı. Tahmin ediyorduk ancak kimin yaptığını bilmiyorduk. Etraftaki kamera kayıtlarını inceledik. Bu görüntüleri görünce emin olduk.”

'SONRAKİ AŞAMA ÇOLUĞUMUZ ÇOCUĞUMUZ...'

Olayın Nar Sokak’ta meydana geldiğini anlatan bölge sakinlerinden Burcu hanım ise (soyadını vermek istemiyor) o gece hayvanın çığlıklarına uyandığını belirterek, tanık olduğu anları şöyle özetledi:

“Hayvanlar havlayınca birbirlerine zarar verdi sandım. Dışarı baktım. Eşimi uyandırdım. Adamı gördük. Merdivenlere sinmişti. “Napıyorsunuz” diye sordum. “Seviyorum” diye karşılık verdi. “Hayvanı bırakın” dedim. Ama yanına gidemedik. Aşırı sarhoş bir hali vardı. Yanına gidemedik. Kortuk. Adamın hali tavrı iyi değildi. Hiç bir şey yapamadım. Sonra polise haber verdik. Polis geldi ancak adam gitmişti. Bir keresinde de Ramazan ayında benzer bir olay olmuştu. Görüntülerde sadece köpeği götürdüğü görülüyor, tecavüz ettiği net olarak anlaşılmıyordu. Ancak bu kez ne yaptığı çok net. Bu kişinin mutlaka bulunması gerekiyor. Çünkü sonraki aşaması çoluğumuz çocuğumuz... Mahallede baktığımız 4 köpek var. Çocuklar görüntülerdeki köpeğe ‘Alex’ diyor. Biz besliyoruz. Alex şimdi bizden bile kaçıyor...”