Küba: Türkiye'de ilaç üretebiliriz

Küba Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez ise ülkesinde Türk yatırımcılar için turizm, tarım, işlenmiş gıda ve yenilenebilir enerji alanlarında fırsatlar bulunduğunu söyledi.

30 Mart 2018 Cuma, 11:34
Abone Ol google-news

Küba İş Konseyi’nin düzenlediği ve dört yıl boyunca günlük hayattan çekilen fotoğraflardan oluşan ‘Küba, 2013-2016 Fotoğraf Sergisi’ açıldı.

Serginin açılışı nedeniyle Küba Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez’in katılımıyla iş ve sanat dünyası mensuplarına bir davet veren DEİK Türkiye – Küba İş Konseyi Başkanı ve Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Küba ile ticaretimiz potansiyelinin altında seyrediyor. Rakamlar hala mütevazı olmasına rağmen 2017’de ihracatımız, 2016’ya göre yüzde 158 artış göstererek 7.9 milyon dolardan 20.4 milyon dolara yükseldi” dedi.

Küba’nın Türkiye için asıl öneminin Türk iş dünyası için başta turizm olmak üzere önemli yatırım fırsatları barındırmasından geldiğini söyleyen Kutman, “Küba’nın sunduğu bu fırsatları kaçırmayalım. Karayipler’in dünya ile her geçen gün bütünleşen en büyük ekonomisi ile işbirliğimizi geliştirelim” diye konuştu. THY’nin İstanbul – Havana uçuşlarının önemine değinen Kutman, “Direkt uçuşlar iki ülkenin kültürel ve ekonomik ilişkilerinde çarpan etkisi yapıyor” şeklinde konuştu.

Davette konuşan Küba Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez ise ülkesinde Türk yatırımcılar için turizm, tarım, işlenmiş gıda ve yenilenebilir enerji alanlarında fırsatlar bulunduğunu ifade etti. Küba’nın ilaç ve genel olarak sağlık sektöründeki gelişmişliğinin bütün dünyanın farkında olduğunu söyleyen Nunez, “Türkiye’de ilaç üretimi bizim için mümkün. Bunu yaptığımız ülkeler var. Türkiye’de bazı saygın kuruluşlarla Türkiye’de ortak ilaç üretimi için görüşmeler yapılıyor” diye konuştu. Nunez, sağlık turizminde de Türkleri Küba’ya beklediklerini belirtti.

Nunez, THY’nin direkt Havana seferlerinin başlamasının ardından Küba’yı ziyaret eden Türk turist sayısı önemli bir artış gösterdiğini anlatan Nunez, “Türk turist sayısı son olarak 20 bine ulaştı” dedi.