'Kürtler sınırların değişmesini istemiyor'

Diyarbakır'da düzenlenen ''Uluslararası Yezidi Konferansı''nda konuşan Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, ''Kürtlerin gözü sınırlarda değil, sınırların değişmesi ile ilgili bir talebi yok'' dedi.

17 Ekim 2012 Çarşamba, 12:48
Abone Ol google-news

Diyarbakır Sümerpark'ta düzenlenen ''Uluslararası Yezidi Konferansı''na, dünyadaki Yezidilerin ruhani lideri olduğu bildirilen Mir Tahsin Seyid, Irak Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi (PÇDK) Genel Başkanı Galip Xarip, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in yanı sıra Almanya, Irak, Suriye, Rusya ve Ermenistan'dan çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından konferans ile ilgili gazetecilere açıklamaya yapan Türk, Yezidilerin sadece din değil, kimlikleri adına da çok acılar çektiğini belirterek, uluslararası Kürt konferansının alt yapısını hazırlamak için bu konferansın düzenlendiğini söyledi.

Kürtlerin bulundukları yerlerde daha özgür bir yaşam ve demokrasi istediğini dile getiren Türk, şöyle konuştu:

''Dünyada ilk defa böyle bir konferans yapılıyor. Çabamız Ortadoğu'nun değişim ve dönüşüm yaşadığı bu süreçte Kürtler de kimliğiyle, kültürüyle siyasi statülü bir yaşam kazansın. Kürtlerin gözü sınırlarda değil, sınırların değişmesi ile ilgili bir talebi yok. Bulunduğu her yerde özgür, statüsüne sahip, birlikte olduğu halklarla güven içinde olabileceği bir yaşamın arayışı içerisindedir. Bugüne kadar Türkiye, Kürtleri dışlayan bir politikayla Ortadoğu'da güçlü bir devlet olma özelliğini kaybetmiş. Şuna inanıyorum; Türkiye, Suriye ve Irak'taki Kürtleri kucaklayıp, dostane ilişki geliştirirse, onların halk olmaktan kaynaklana haklarını gözetirse kazanan Türkiye olur. Çünkü bugün Irak ile 17 milyar dolarlık bir ticaret var. Yarın Suriye'de de bir statü olsa burada da olsa kazanan Türkiye olur, güçlü Türkiye olur. Türkiye Ortadoğu'da demokrasiye öncelik edecek bir konuma gelir. Bu nedenle Kürtlerin özgürlüğü, Türk halkının da özgürlüğüdür. Milliyetçi söylemlere gerek yok bu dönem artık bitmiştir.''

2 gün sürecek konferans basına kapalı olarak devam ediyor.