Lastik- İş Genel Başkanı'nın öldürülmesine ilişkin haberlere yayın yasağı

Sakarya 1. Sulh Ceza Hakimliği, Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan'ın öldürülmesine ilişkin yayın yasağı kararı verdi.

15 Kasım 2018 Perşembe, 19:02
Abone Ol google-news
<video:1141670>


Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı, 1. Sulh Ceza Hakimliği'nden, olaya ilişkin soruşturmanın neticelenmemiş olması, delillerin toplanıyor oluşu, şüphelinin "sanık" sıfatı almamış olması, dosyanın müşteki şüphelilerin ve hayatını kaybeden Abdullah Karacan'ın yakınlarının da yapılan ve yapılabilecek haberlerden etkilenme ihtimallerinin bulunması bakımından, tüm basın yayın organları vasıtasıyla olayla ilgili olarak yayın yasağı getirilmesi talebinde bulundu.

<haber-dikey:1140384>

Talebi değerlendiren hakimliğin aldığı kararda, DİSK'e bağlı Lastik-İş'in Genel Başkanı Karacan'ın Arifiye ilçesindeki lastik fabrikasında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin soruşturmanın devam ettiği vurgulandı.

<haber-dikey: 1139544>


Kararda, maktul ve şüphelinin basın yayın organlarında isim ve fotoğraflarının yer alması halinde soruşturmanın gizliliğinin ihlal edilmesi ve masumiyet karinesinin zedelenmesi ihtimali bulunduğu gibi kamu güvenliğinin, suçun işlenmesinin önlenmesi, yargı gücünün otorite ve tarafsızlığının sağlanması amacıyla Başsavcılığın talebinin kabul edildiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"İddianamenin kabulü kararına kadar kamuoyunun bilgilendirilmesine ilişkin ve yalnızca haber özelliği taşıyan haberler dışında şüphelinin ve müştekilerin ismi belirtilerek veya fotoğrafları kullanılarak soruşturma evrakının içeriği ile ilgili olmak üzere her türlü sesli ve görüntülü, yazılı ve görsel medya ile internet ortamında yapılan yayınların yasaklanmasına karar verilmiştir."