Libya'da dinci partiler yasaklanıyor

Libya geçici hükümet yetkilileri, Haziran'daki seçimler öncesinde, dini temellere dayalı siyasi parti kurulmasını yasakladı.

26 Nisan 2012 Perşembe, 18:27
Abone Ol google-news

Bir hükümet sözcüsü, inanç, aşiret ya da etnik kökenleri esas alan partilerin seçimlere katılamayacağını bildirdi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, geçici hükümeti oluşturan Ulusal Geçiş Konseyi, Salı günü çıkarılan yasanın "ulusal birliği" korumaya yönelik olduğunu söyledi.

Fakat gözlemciler, bu kararın Müslüman Kardeşler gibi dinci partileri kızdıracağını belirtiyor.

Ulusal Geçiş Konseyi sözcüsü Muhammed el-Harizi, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, "din, aşiret ve etnik kökenlere dayanan partilere izin yok" dedi.

Fakat bu kararın, Libya'daki Müslüman Kardeşler'in ve diğer İslamcıların Mart ayında kurduğu Özgürlük ve Adalet Partisi'ni nasıl etkileyeceğine dair bir açıklama yapmadı.

"Protesto etmemiz gerekebilir"

Libya'nın en örgütlü siyasi gücü olan partinin, diğer bütün muhalif güçler gibi, İslamcıların da, 42 yıllık Kaddafi rejimi süresince baskı altında olduğu ülkede, etkili bir güç olarak ortaya çıkması bekleniyordu.

Parti başkanı Muhammed Savan, geçici hükümetin dini partilere yasak getirmekle neyi kastettiğini açıklaması gerektiğini söyledi.

Savan, Reuters'e yaptığı açıklamada, "Bu tür yasaklar çok dinli ülkelerde işlev kazanır; Libya gibi halkın çoğunluğunun dindar Müslümanlardan oluştuğu bir ülkede değil" dedi.

Yasanın gözden geçirilmesini isteyen Savan, "aksi halde protesto etmemiz gerekecek" dedi.

Haziran'da yapılacak seçimler, geçen yıl Albay Muammer Kaddafi'nin NATO destekli ayaklanmayla devrilmesinden bu yanaki ilk seçim olacak.

Kaddafi, sekiz ay süren çatışmaların ardından Ekim ayında Libyalı isyancılar tarafından öldürülmüştü.