Madenci eyleminde sona doğru

Zonguldak'ın Ereğli İlçesi Kandilli Beldesi'ndeki özel maden ocağında çalışan yaklaşık 500 işçinin, 60 arkadaşlarının işten çıkarılması üzerine üretimi durdurarak dün sabah yer altında başlattığı eylem sürüyor. İşçilerden yaklaşık 470'i ise yanlarına gelen işletme yöneticileriyle yaptıkları görüşme sonunda ocaktan çıktı.

19 Aralık 2014 Cuma, 23:46
Abone Ol google-news

İşverenin, maden ocağını kapatacağını, ocakta daha fazla kalmaları durumunda tazminat haklarından faydalanamayabileceklerini belirtmesi üzerine işçiler eylemi bitirdi. Ocak ayı sonuna kadar iş yeri ile ilişikleri kesilecek olan işçiler, ocaktan çıkarken büyük üzüntü yaşadı.

30 İŞÇİ OCAKTA

GMİS Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, "İşçilerimiz adına, bölgemiz adına üzülüyoruz. Bu kadar kömür yer altında yatarken insanlarımızın istihdamdan yoksun bırakılmasına üzülüyoruz. Sözün bittiği yerdeyiz, yapacak bir şey yok. İşçilere işveren buranın kapatılacağını duyurdu. İşçilerimiz de hem sağlık sorunları hem umutsuzluğa kapıldıkları için ocaktan çıkmak zorunda kaldılar. Maden ocağında ise 30 kadar kişinin kaldığını biliyoruz. O arkadaşlarımız eylemlerine devam edecekler" dedi.

İŞİMİZE SAHİP ÇIKAMADIK

Dünden bu yana yerin 250 metre altında eylem yapan işçilerden Ömer Demir, işlerini kaybedeceklerini kesin olarak öğrenince mücadeleden vazgeçtiklerini söyledi. Demir, "Maden ocağının kapatılacağını işveren söyledi. Bu saatten sonra yapılacak eylemlerin hiçbir fayda etmeyeceğini belirttiler. Biz de değerlendirdik, eylemi sonlandırdık. Ama bazı arkadaşlarımız kendilerini ocağa kilitlediler. Onlar çıkma noktasında değiller. Biz de mücadele etmek anlamına dışarıdan destek vereceğiz. Aşağıda saatlerce bekleyerek işimize sahip çıkmak istedik ama çıkamadık" diye konuştu.

BİRBİRİMİZE SARILARAK DURDUK

7 yıllık madenci 30 yaşındaki Ersan Çimen ise "Arkadaşlar ile karar aldık ve eyleme son verdik. İşveren, 'artık yapacak hiçbir şey yok' dedi. Duygusal olarak hepimiz de çöktük. Saatlerce kaldık, arkadaşlar perişan haldeler. Yeraltında bir şekilde ısınmaya çalıştık, soğuktu. Birbirimize sarılarak durduk, sonuç alamadık. Dedem, babam madenden emekli, akrabalarımız madende çalıştı. Ekmeğimizin peşindeyiz" dedi. İşçilerin bir bölümü işletmeden ayrılarak evlerine gitti.