Madımak Oteli'ni kamulaştırma çalışmaları

Madımak Oteli'nin kamulaştırma bedeliyle ilgili olarak taraflar arasında yaşanan anlaşmazlık üzerine açılan davanın ilk duruşması yapıldı.

12 Ekim 2010 Salı, 13:07
Abone Ol google-news

Madımak Oteli'nin kamulaştırma bedeli konusunda daha önce taraflar arasında yapılan görüşmelerden sonuç çıkmayınca Sivas 2. Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açıldı.
Davanın ilk duruşması bugün yapıldı. Otelin varislerinin avukatı Oktay Özberk ile İl Özel İdaresinin avukatı Makbule Ünal Baş'ın katıldığı duruşma 23 Kasıma ertelendi.

Duruşmada, otelin varislerinin avukatının bilirkişi raporlarında otel için biçilen bedele itiraz ettiği, mahkemenin de konuyla ilgili inceleme ve değerlendirme yapmak üzere duruşmayı ertelediği öğrenildi. Bilirkişi raporlarına göre otel için 5,5 milyon lira değer biçildiği iddia edildi. Otelin varislerinin ise bu rakamı düşük bulduğu ve bedele itiraz ettiği ileri sürüldü.
Bu arada, Sivas Özel İdaresi Genel Sekreteri Mahmut Kayhan, davayı takip eden avukatları Makbule Ünal Baş'tan bilgi aldıktan sonra Vali Ali Kolat ile görüştü.

Kayhan'ı makamında kabul eden Vali Kolat, görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Dava sürecinin devam ettiğini belirten Kolat, ''Dava sonuçlanmadı. 23 Kasıma ertelenmiş, bilirkişi raporları bekleniyor. Şu anda söyleyecek bir şeyim yok. Süreci takip ediyoruz'' dedi. Bilirkişi raporlarıyla ilgili olarak kendisine bilgi gelmediğini kaydeden Kolat, ''Şimdi bilirkişi raporu mahkemeye intikal etmeden de açıklama yapmak doğru olmaz. Mahkemeye intikal ettiyse avukatımız gerekli bilgileri edindikten sonra biz de paylaşırız. Ama tabii mahkemenin vereceği karar bizim için önemli. Bilirkişi raporu elbette ki önemli ama asıl önemli olan mahkemenin vereceği karardır'' diye konuştu.

Otelin varislerinin bilirkişi raporlarına itiraz ettiğinin belirtilmesi üzerine Kolat, ''Onlar da itiraz edecektir, biz de itiraz edeceğiz. Yani ortayı ya da doğrusu, gerçek neyse mahkeme karar verecek. Mahkemenin vereceği karara hepimiz saygılı olacağız. Şu anda rakamlarla ilgili herhangi bir şey yok'' ifadelerini kullandı.

Devlet Bakanı Faruk Çelik, 24 Şubatta Sivas'ta ''Alevi Çalıştayı'' kapsamında gerçekleştirilen değerlendirme toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Madımak Oteli'nin kamu tarafından istimlak edilmesinin doğru olacağı kanaatine varıldığını açıklamıştı. Sivas'taki toplantının ardından bir süre sonra bakanlık, Madımak Oteli'nin istimlak yoluyla kamulaştırılması için ayrılan ödeneği Sivas Özel İdaresi Genel Sekreterliği hesabına göndermişti. Gönderilen 6,5 milyon liranın 4,5 milyon lirasının kamulaştırma, 2 milyon lirasının ise otelin iyileştirilmesi için ayrıldığı kaydedilmişti. Otelin kamulaştırılmasıyla ilgili yürütülen çalışmalar kapsamında otelin bedelinin tespiti için oluşturulan uzlaştırma komisyonunun toplantılarından sonuç alınamamış, konu mahkemeye intikal etmişti.