Maduro ABD'ye 72 saat süre verdi

ABD Başkanı Trump'ın muhalefet lideri Guaido'yu "Venezuela geçici başkanı" ilan etmesinin ardından Venezuela Devlet Başkanı Maduro'dan ilk açıklama geldi. Maduro, ABD ile tüm diplomatik ilişkileri kestiklerini ve ABD'li diplomatların ülkeyi 72 saat içinde terk etmelerini istedi. Maduro’ya ilk destek açıklaması Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’ten geldi.

23 Ocak 2019 Çarşamba, 23:23
Abone Ol google-news

Venezuela'da Ulusal Meclis Başkanı Juan Guadio, kendini geçici Devlet Başkanı ilan etmiş, ABD Başkanı Donald Trump ise Guaido'yu ülkenin "geçici devlet başkanı" olarak tanıdığını açıklamıştı.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, başkent Caracas'ta muhalefetin düzenlediği gösterilere karşı Devlet Başkanlığı Sarayı önünde toplanan destekçilerine yaptığı konuşmada, orduya birlik ve disiplin çağrısında bulundu.

Maduro konuşmasında ülkesinin ABD ile siyasi ve diplomatik tüm ilişkilerini kestiğini ve ABD'li diplomatların ülkeyi 72 saat içinde terk etmelerini istediğini duyurdu.

<haber-dikey:1214197>

Maduro'un açıklamasından satır başları şöyle;

Sadece halk kendi başkanını belirleyebilir. ABD kukla bir hükümet kurmak için bir operasyon düzenliyor.

Meşru Başkan benim, çünkü halk 20 Mayısta beni seçti

Muhalefet gücümü elimden almaya çalışıyor. Sadece halk kendi başkanını belirleyebilir. Vazgeçmiyorum.

ABD ile diplomatik ilişkileri bitirme kararını aldık.

DESTEK AÇIKLAMALARI

ABD ve Kanada’nın ardından Peru, Arjantin, Kolombiya, Brazilya, Şili ve Paraguay da muhalefet liderini geçici devlet başkanı olarak tanıdığını belirtti.

Maduro’ya ilk destek açıklaması Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’ten geldi. Molares, Twitter’dan Venezuela lideri Maduro’ya destek çağrısında bulundu.

Meksika da Maduro'yu Venezuela lideri olarak gördüğünü duyurdu.

AB'den açıklama

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, "Venezuela'da anayasal düzene uygun bir şekilde, acilen güvenilir ve özgür seçimlerle sonuçlanacak siyasi bir süreç başlatılmalıdır." çağrısında bulundu.

Mogherini, Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun, kendisini "geçici devlet başkanı" ilan etmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, Venezuela halkının gösterilerdeki demokrasi çağrısının göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti.

Federica Mogherini, "Venezuela'da anayasal düzene uygun bir şekilde, acilen güvenilir ve özgür seçimlerle sonuçlanacak siyasi bir süreç başlatılmalıdır." çağrısı yaptı.

AB'nin demokratik yollarla seçilen Venezuela Ulusal Meclisine destek verdiğini ifade eden Mogherini, bu kurumun güçlerinin yeniden inşa edilmesi ve ona saygı duyulması gerektiğine dikkati çekti.

Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido da dahil tüm üyelerin sivil hakları, özgürlükleri ve güvenliğinin sağlanması gerektiğini kaydeden Mogherini, güvenlik güçlerinin aşırı şiddet kullanımının kabul edilemez olduğunu ve krizi çözemeyeceğini ifade etti.

Mogherini, "AB ve üye ülkeler, Venezuela'da barışçıl bir siyasi süreçle ve anayasaya uygun şekilde demokrasi ve hukukun üstünlüğünün tekrar inşa edilmesi için gereken desteği vermeye hazır." mesajını paylaştı.