Maganda ölümleri

Biri parkta oynarken, diğeri havai fişek gösterisi izlerken nereden geldiği belli olmayan maganda kurşunlarının sonucu hayatını kaybetti. Bazıları ise sokak çatışmaları arasında kalarak öldü...

09 Ocak 2020 Perşembe, 20:04
Maganda ölümleri
Abone Ol google-news

Türkiye genelinde olduğu gibi maalesef İzmir’de de maganda cinayetlerinin önüne geçilemiyor. 2014 yılından bu tarafa Türkiye genelinde 104 kişi magandaların tabancasından çıkan kurşunlarla hayatını kaybederken, İzmir’de ise bu sayı 10’a yaklaştı. 1 hafta önce Karabağlar’da uyuşturucu çeteleri arasında çıkan silahlı çatışmada yoldan geçen biri kurye iki kişi hayatını kaybetti.

İki kişinin ölümleri, parkta oynarken nereden geldiği belli olmayan kurşunun beline isabet etmesiyle ölen Umut Ceylan ve 2013 yılında evinin çatısında yılbaşı gecesi havai fişek gösterilerini izlerken gelen kurşunla hayatını kaybeden 11 yaşındaki Arif Dallı’yı akla getirdi. İki çocuğun ölmesi sonrası silahsızlanmaya karşı eylemler yapılırken, tabii ki yine değişen bir şey olmadı.

İki çocuğu öldüren tabancayı kullananlar hâlâ yakalanamadı... Maganda kurşunları ile çocuklarını kaybeden aileler ise bu ölümlerin son bulmasını istiyor.

Çatışma ortasında

İzmir’in Karabağlar ilçesinde uyuşturucu çeteleri arasında çatışma çıktı. Bir otomobili hedef alan saldırganlar çevreye yaylım ateşi açtı. Otomobilden ve çevresinden de karşı ateş açılınca çatışma başladı. Otomatik ve uzun namlulu silahların kullanıldığı çatışmada bir restoranda kurye olarak çalışan Sadullah Serkan Kara (32) ile otomobilde bulunan Lokman Çakır (40) hayatını kaybetti. Olayla ilgili, 12 kişi gözaltına alındı. Motosikletli kurye Sadullah Serkan Kara’nın annesi Sebahat Kara, “Benim oğlum herkes tarafından sevilen bir çocuktu. Ayağı taşa değse kıyamazdık. İki tane çocuğu var, benim iki torunum yetim kaldı. Hiçbir suçu, günahı yoktu onun. Ekmeğindeydi, işinde gücündeydi. Evinden işine gider, işinden evine gelirdi. Pırlanta gibi çocuktu. Benim çocuğum suçsuz yere gitti. Katillerinin gereken cezayı almalarını istiyorum. O ve onun gibi gençler gitmesin istiyorum. Gereken ne varsa yapılsın, oğlumun kanı yerde kalmasın. Cezalarını alsınlar ve başka ailelerin canlarını yakmasınlar istiyorum” dedi. Karabağlar’da, 27 Ağustos 2012 tarihinde, bir parkta oynayan 6 yaşındaki Umut Ceylan, rasgele açılan ateş sonucu beline isabet eden kurşunla hayatını kaybetti.

Yapılan balistik incelemede çocuğun ölümüne neden olan kurşunun, Can Kayı’nın tabancasından çıktığı belirlendi. Gözaltına alınan Kayı tutuklandı. Kayı, hakkında “Çocuğu ya da beden ve ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiyi öldürmek” suçundan İzmir 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, dava açıldı, tutuklandı.

Ancak, Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi sanığın cep telefonunun sinyal kayıtlarının incelenmesiyle, cinayet saatinde olay yerinden farklı bir yerde olduğunun tespit edildiğini belirtti. Bunun üzerine Kayı, önce tahliye edildi, ardından beraat etti. Polis, dosyayla ilgili olarak başka bir delil bulamadı.

2013 yılında, yılbaşı gecesi atılan havai fişek kutlamalarını seyretmek için Bornova’nın Mevlana Mahallesi’ndeki evinin çatısına çıkan Arif Dallı (11), başına isabet eden bir kurşunla ağır şekilde yaralandı.

Ege Üniversitesi Hastanesi’nde tedaviye alınan Arif Dallı, 9 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti. Arif’in ölümünün ardından başlatılan soruşturmada ilerleme sağlanamadı. Yüzlerce ev, 2 bine yakın kişi sorgulandı. Bölgede bulunan ruhsatlı silahlar incelendi, ancak merminin nereden ve kimden çıktığı tespit edilemedi. Arif Dallı’nın cinayeti faili meçhul ve maganda kurşunuyla ölüm olarak kayıtlara geçti.