Mahir Çayan ve arkadaşları Kızıldere'de katledilmelerinin 46.yıl dönümünde anıldı

Mahir Çayan ve arkadaşları, Kızıldere'de katledilmelerinin 46.yıl dönümünde Ankara Karşıyaka mezarlığında mezarı başında anıldı.

30 Mart 2018 Cuma, 12:57
Abone Ol google-news
<video:951029>

Fotoğraf: Ali Haydar Çelebi

Mahir  Çayan ve arkadaşlarının Kızıldere'de katledilmesinin 48.yıl dönümünde CHP,AKA-DER,KALDIRAÇ,DEVRIMCI 68'liler,DEVRIMCI GENCLIK,DISK, HAKLEVLERI,DEVRIMCI 78'liler Fedarasyonu,SGDF  tarafından Ankara Karşıyaka mezarlığında mezarı başında anıldı.

FOTO GALERİ: Mahir Çayan ve arkadaşları Kızıldere'de katledilmesinin 48.yıl dönümünde anıldı

Kızıldere’de ne olmuştu?

12 Mart 1971 muhtırasının ardından yakalanan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilmesini engellemek isteyen THKP-C ve THKO militanları Ünye’deki NATO Radar Üssü’nde görevli iki İngiliz ve biri Kanadalı üç teknisyeni kaçırdı.

Eylemi, Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi kurucularından Mahir Çayan, Nihat Yılmaz, Ertan Saruhan, Ahmet Atasoy, Hüdai Arıkan, Dev-Genç Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, THKO lider kadrolarından Cihan Alptekin gerçekleştirdi.

Grup, kendilerini Tokat’ın Niksar ilçesindeki Kızıldere köyünde bekleyen Sinan Kazım Özüdoğru, Sabahattin Kurt, Ömer Ayna ve Saffet Alp ile buluştu. 11 devrimci ve üç rehine köyün muhtarının evinde gizlendi.

Güvenlik güçleri 30 Mart sabahı gençlerin ve rehinelerin bulunduğu evi kuşattı. Ankara Merkez Komutanlığı’ndan Tümgeneral Tevfik Türün tarafından yönetilen operasyonda, helikopterler ve ağır silahlar kullanıldı.

Evde kuşatılan grubun lideri Mahir Çayan çatıya çıkıp güvenlik güçlerine seslenerek teslim olmayacaklarını söyledi.

Bu sırada makineli tüfeklerle eve ateş açıldı ve Mahir Çayan başına isabet eden bir mermiyle yaşamını yitirdi.

Çatıya açılan ateşin ardından güvenlik güçleri eve ağır makineli silahlar, havan topları ve roketatarlarla saldırdı.

Saldırı sona erdiğinde delik deşik olan evdeki on devrimci ve üç rehinenin hayatını kaybettiği anlaşıldı.

Devrimcilerden bazılarının canlı yakalandıktan sonra kurşuna dizildiği iddia edildi.

Dev-Genç Başkanı Ertuğrul Kürkçü ise 2 gün sonra roket atarın çökerttiği samanlığın altında yapılan arama sırasında yaralı olarak bulundu.