Mart sonunda çilek bolluğu bekleniyor

Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden biri olan Silifke ilçesinde, mart ayı sonu itibariyle çilek bolluğu yaşanmasının beklendiği bildirildi.

20 Şubat 2013 Çarşamba, 11:06
Abone Ol google-news

Bölgedeki seralarda hasadına kasım ayında başlanan çileğin açık alandaki fidelerinin ise bu dönemde budama işlemleri yapılıyor. Hava koşullarının iyi gitmesi, zaman zaman da sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle mart ayı sonunda tarlalardan da hasada başlanması planlanıyor.

Silifke Ziraat Odası Meclis Başkanı Durhasan Akarca, yaptığı açıklamada, ilçe genelinde bu yıl 20 bin dönüm araziden 80 bin ton çilek hasadının yapılmasını beklediklerini bildirdi. Örtü altında kasım ayında başlayan hasadın devam ettiğini, açık alanda ise budama işlemlerinin yapıldığını ifade eden Akarca, mart ayı sonunda da ilçe genelinde çilek bolluğu yaşanacağını belirtti.

Şuanda çileğin kilosunun 3 liradan satıldığını vurgulayan Akarca, tarlalardaki hasadın başlamasıyla fiyatların daha da aşağıya çekileceğinin tahmin edildiğini vurguladı. Temmuz ayı sonuna kadar hasadı devam edecek çileğin 20 bin tonunun Rusya başta olmak üzere talebe göre çeşitli ülkelere ihraç edileceğini anlatan Akarca, kalan kısmın ise yurt içinde pazarlanacağını kaydetti.

 

Köylü kadınların geçim kapısı oldu

Öte yandan bu sezon üreticisini ve tüketicisini sevindirmeye başlayan çilek, bölgedeki köylü kadınların da geçim kapısı oldu. Yabani otların temizlenmesi ve çileklerin kurumuş dallarının ayıklanması işini yapan kadınlar, gündelik olarak aldıkları ücretlerle ev bütçelerine katkıda bulunuyor.

Çilek tarlasında budama işleminin yapılmasının çok zor olduğunu ve titizlik gerektiğini ifade eden kadınlar, ''Bu konuda uzmanlaştık. Bu nedenle üreticiler, her yıl farklı elemanlarla değil, aynı elemanlarla çalışma yaparak ürünlerinin verimini riske atmıyor'' diye konuştular.