Memura Erdoğan sürgünü!

Zonguldak PTT Müdürlüğü’nde memur olarak çalışan İbrahim Damatoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet aleyhinde basında yer alan haber ve karikatürleri Facebooktaki sayfasında paylaştığı için Ordu’ya tayin edildi maaş kesme ve kademe ilerlememe cezasına çarptırıldı.

15 Aralık 2011 Perşembe, 17:56
Abone Ol google-news

Ankara PTT Maşmüdürlüğü Teftiş Kurulu, geçen Eylül ayında, 20 yıllık PTT memuru, evli ve 1 çocuk babası İbrahim Damatoğlu hakkında Başbakan Erdoğan ve hükümet aleyhinde basında yer alan haber ve karikatürleri Facebooktaki sayfasında paylaştığı için idari soruşturma başlattı. Soruşturma 2 Aralık’ta tamamlandı. Teftiş Kurulu Kontrolörü Kadir Çevik’in yürüttüğü soruşturma sonunda Damatoğlu’na, “siyasi ve ideolojik içerikli haber paylaşmında bulunmak, yazılı ve resimli paylaşımlarla devlete ait kurum ve kuruluşları aşağılamak, devlet büyüklerine karşı küçük düşürücü paylaşımlarda bulunmak, Başbakan’ı ve partisini hedef alan paylaşımlarda bulunmak, kamuoyunu hükümet ve Başbakan aleyhine olumsuz yönlendirmeye dönük onur kırıcı ibarelerin kullanıldığı ifade ve paylaşımları yaymak” suçlarından maaş kesintisi ve kademe ilerlememe cezası verildi.  Aynı soruşturma kapsamında Ordu’ya tayini edilen Damatoğlu hakkında, “devlet büyüklerine hakaret” suçlamasıyla Cumhuriyet Savcılığı’na da suç duyurusunda bulunuldu.

Sürgün protestosu

KESK’e bağlı Haber- Sen 7 Nolu Şube Örgütlenme Sekteri olan Damatoğlu’na verilen ceza, KESK Zonguldak Şubeler Platformu üyelerince protesto edildi. PTT Zonguldak Şubesi önünde İbrahim Damatoğlu ile birlikte yaklaşık 50 kişinin katıldığı eyleme, CHP İl Başkanı Tümer Pebker ve CHP’li Belediye Meclis üyeleri de destek verdi. KESK Zonguldak Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Dalgıç, “Her Facebook kullanıcısının birbirleri ile paylaştığı, haber, müzik, video, fıkra, karikatür gibi paylaşımları nedeniyle arkadaşımız hakkında çalıştığı kurum tarafından müfettiş görevlendirilmiş ve soruşturma başlatılmıştır. İbrahim Damatoğlu'na yapılan bu cezai işlemlerin hiçbir hukuksal ve idari dayanağı yoktur” dedi.

Can Yücel şiiri bile suç

İbrahim Damatoğlu, eylemin ardından öğretmen eşi Didem Damatoğlu ile birlikte Adliye’ye giderek, kendisine verilen cezaların iptali için Zonguldak İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Damatoğlu, “Facebook’ta milyonlarca insanların paylaştığı haberleri, RTÜK tarafından denetlenen sitelerde ve ulusal basında yer alan haberleri, Can Yücel’in şiirlerini paylaşmam suç oldu. Ben bu paylaşımların hiçbirinde yorum yapmadım. Bazılarının hoşuna gitmeyen haberleri paylaşmam suç oldu” dedi.