Menteşe Belediyesi'nden tarımsal üretim seferberliği

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, koronavirüs (Covid-19) salgın tedbirleri kapsamında belediyeye ait tarlalarda tarımsal üretim çalışmalarını başlattı. Sağlıklı bir geleceğin ancak üreterek sağlanacağını belirten Gümüş, “Geleceğimiz için Üretiyoruz” sloganıyla projemizi başlattık. İlk etapta Kafaca, Düğerek ve Karabağlar Yaylamızdaki 52 dönümlük araziye tohum ve fide ekimlerimizi yaparak, üretime başlayacağız.” dedi.

22 Nisan 2020 Çarşamba, 09:26
Menteşe Belediyesi'nden tarımsal üretim seferberliği
Abone Ol google-news

Salgın nedeniyle bu yıl “Tohum Fide Şenliği” yapılamayacağını belirten Başkan Gümüş, “Ata tohumlarımızı yine de toprakla buluşturup, ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtacağız.” diye belirtti.    

ATA TOHUMLARI TOPRAKLA BULUŞTU

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Yaşadığım kent Menteşe ve tüm bu bölge, gelirinin büyük bir kısmını tarımdan elde ediyor.  Bereketli topraklarımız var. Belediye olarak başlattığımız üreticimizi destekleyen tarım politikamızı koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında hızlandırdık ve önceliğe aldık. Salgın nedeniyle bu yıl tohum fide şenliğimizi yapamayacağız fakat yine de Ata Tohumlarımızı toprakla buluşturup, ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtacağız. Ata tohumlarımızı kendi tarlalarımızda ekip dikeceğiz. “Geleceğimiz için üretiyoruz” sloganıyla başlattığımız projemiz ilk etapta Karabağlar Yaylamızdaki tarlamızda hayat bulacak. 3 dönümlük arazimizde yerli soğan güverlerimiz toprakla buluşacak.  Daha sonra Kafaca Mahallemizde ki 7 dönümlük arazimize 4.000 adet yerli domates fidesi, 4.000 adet çeri domates fidesi,  1.000 adet yerli biber fidesi ve 8 bin adet yerli patlıcan fidesi dikimi yapılacak. Ayrıca Kafaca Mahallemizde 10 dönümlük arazi ile Düğerek Mahallemizdeki 32 dünüm araziye toplamda 2 ton yerli nohut tohumu ekilecek. Bu tohumların hepsi de bizim kendi seralarımızdaki tohumlar.” dedi. 

'ZOR GÜNLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ'

Sağlıklı bir geleceğe ancak iyi tarım uygulamalarıyla ulaşılabileceğini belirten Başkan Gümüş, “Kendi arazilerimizde üretip, yerel ürünlerimizi geliştireceğiz. Üreticimize desteğimize arttıracağız. Menteşe’de hem hayvansal, hem de tarımsal üretimin salgın nedeniyle aksamaması ve tüketicimizin de mağdur olmaması için var gücümüzle çalışacağız. Üreticimizi desteklemeye, bağında bahçesinde kendi ürettiklerini yine kendilerinin satarak tüketiciye ulaştırmalarını sağlamaya devam edeceğiz. Geleceğimiz toprakta yatıyor. Bizim bereketli topraklarımız var. Bu toprakları işledikçe üreteceğiz. Bu zor günleri birlikte, üreterek atlatacağız.” dedi.